Öğretmen Diyarı

“Yeni anayasa ile yükseköğretim düzeni dar gömlekten kurtulacak”

Bakan Avcı, “7 Haziran seçimlerinden sonra yapılacak anayasa değişikliğiyle bu konular da bir düzene girecek ve yükseköğretim düzenimiz o zaman bütün bu dar gömlekten, dar elbiseden kurtulmuş olarak daha büyük sıçramaları da gerçekleştirme şansını inşallah yakalayacak” diye konuştu. 

Bakan Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, YÖK’te rektörlerle gerçekleştirdiği buluşmada, ziyaretin sadece üniversitelere değil maarif davasına verilen önemin nişanesi olduğunu belirtti.

 

Darbe anayasasına rağmen gelen başarı


Yükseköğretimde, 1980´den bu yana üniversite sayısı, türleri, öğrenci ve öğretim üyesi sayısı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı ve alt yapılar gibi ölçülebilir bütün değişkenler açısından önemli mesafeler kat ettiklerini anlatan Avcı, bütün bu başarıların, 1980 darbesinin bir ürünü olan bir yasaya rağmen gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Avcı, "Yükseköğretimde de günün şartlarına uygun, 27 üniversiteye göre hazırlanmış değil, 200´e yaklaşan üniversiteye göre tasarlanacak ve her üniversitenin kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceği esnek, minimalist bir çerçeve yasayla inşallah önümüzdeki dönemde bu sorunları daha kolay aşabileceğimizi ümit ediyorum." dedi. 

 

Yasaların çoğu askeri dönemin düzenlemeleri 


Yeni anayasanın önemine işaret eden Bakan Avcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eskiden böyle yapanlar, bunu kendilerine göre farklı gerekçelerle doğru yapmışlar. Çünkü pek çoğu askeri dönemlerin düzenlemeleri. Ve o dönemde bu düzenlemeler yapılırken, ´Birgün siviller, yani halk, yani millet iktidara gelirse kolay kolay bunlar değiştirilmesin´ diye yasa konusu olması gerekenleri, anayasaya almışlar, yönetmelik konusu olması gerekenleri yasalara almışlar, teamüllerle yönetilebilecek olan pek çok konu da yönetmeliklere bağlanmış. Biz gücümüz yettiğince, siyasi irade olarak, yasalarda yapılmış olanları düzeltmeye çalıştık ama anayasa değişikliği farklı bir yaklaşım gerektiriyor."

Anayasa değişikliği için şimdiye kadar bütün iyi niyetli gayretlere rağmen netice alamadıklarını hatırlatan Bakan Avcı, 7 Haziran seçimlerinden sonra yapılacak anayasa değişikliğiyle büyük sıçramaları gerçekleştirme şansını yakalayacaklarını kaydetti.

 

personelmebhaber.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol