Öğretmen Diyarı

Yaz Tatili İçin Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Tavsiyeler

Çocuğunuzu öncelikle doğayla buluşturmanız da fayda vardır. İçindeki enerjiyi boşaltmasını sağlayın, dünyayı keşfetmesine imkan verin... 0 0 0 0  Tatile az bir süre kaldı. Birçok velimiz haklı olarak bunu düşünmektedir.

Çocuğunuzu öncelikle doğayla buluşturmanızda fayda vardır. İçindeki enerjiyi boşaltmasını sağlayın, dünyayı keşfetmesine imkan verin. Şehir kalabalığından, beton yığınlarından uzaklaşarak toprakla, ağaçlarlar, kuşlarla buluşmasına imkan sağlayın. Şöyle güzelce bir nefesi doğaya dokunsun oh çeksin, temiz oksijenle buluşsun, dünyanın güzelliklerini fark etmesini sağlayınız Akrabalarıyla buluşmasına, sevdiği özlediği kişilerle buluşmasına imkan sağlayınız.   Bütün derslerden önce kesinlikle kitap okuma, kitap okuma ve yine kitap okuma diyoruz. Çünkü her şey anlamaktan geçer.

Anlayamazsanız çözemezsiniz, matematik sorusunu da anlamanız gerekir, Türkçe sorusunu da, hayatı-doğayı, gelişmeleri iyi analiz etmek, edebilmek okumaktan geçer. Entelektüel birikim ancak bu şekilde oluşur.   Yılın değerlendirmesini yaparak, akademik durumunu gözden geçirdikten sonra güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymanızda fayda vardır. Çünkü buna göre planlama yapacaksınız. Güçlü yönlerini (örnek matematik dersi çok iyi) tekrarlara ve yeni konu öğrenmek için bir fırsat, zayıf yönlerini(örnek başarısız olduğu bir ders) iyi seviyeye getirmek ve aradaki farkı kapatmak için çocuğun seviyesini belirleyerek bir adım daha yukarıya çıkmak ve çalışabilmesi için büyük bir fırsat elbetteki yaz tatilidir.

Çağımızın olmazsa olmazı bilişim sistemlerinde, bilgisayar başında asla boş vakit geçirmesine izin vermeyin ya da çok sınırlı tutun bunun yerine çok ilgili ise bilişim programları öğrenebilir, bunun kendisine ve bütün çevresine de faydası olacaktır. İmkanlarınız varsa çok yönlü gelişmeyi önemseyin, sevdiği bir kursa gönderebilirsiniz. Yazın da mı çalışmak evet, çünkü her şey çok hızlı ilerliyor, geri kalmak istemiyorsanız keyfini de çıkarın, çalışmalarınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

kamuevi.com

Uzm. Psikolojik Danışman Kadir KAYZAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim