Öğretmen Diyarı

Yasak var mı, yok mu?

AYM’deki toplantıya, Bakan Nabi Avcı ve yetkililerin çelişkili açıklamaları damga vurdu.

Anayasa Mahkemesi’nde, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve dershane temsilcileri arasında yaşanan diyaloglarla ilgili basında çıkan haberler hakkında, Bakanlık tarafından oldukça sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesinde açılan davaya ilişkin görüşmeler konusunda, legal görünüm altında illegal faaliyetler yürüten grubun medya uzantılarında, açıkça çarpıtmalara dayanan bir dezenformasyon başlatıldığı görülmektedir. Bu çerçevede yalancı grup medyasınca Bakanımıza ve Müsteşarımıza atfedilen sözler apaçık uydurmadır” denildi.


Anayasa Mahkemesi, özel dershanelerin özel okula dönüşerek kapatılmasına ilişkin yasanın iptal istemi üzerindeki incelemesini tamamlamak üzere önceki gün MEB yetkilileri ve sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Bugün verilmesi beklenen karar 13 Temmuz Pazartesi gününe kaldı. MEB’den yapılan açıklamaya konu olan iddialar ise şu şekilde; Bakanlık yetkilileri ile sektör temsilcilerinin Yüksek Mahkeme üyeleri ile yaptığı toplantıda bakanlık yetkililerinin “Serbest piyasada yasakçı eğitim” tartışması etrafında çelişkili tutum sergiledikleri iddia edildi.


 


Avcı ve dershaneler


Dershanecilerin AYM üyelerine bir dershanenin maliyetini söyledikleri, özel okula dönüşüm başvurusunda bulunanların “krediyle dönüşmeye çalıştığını” anlattıkları da belirtildi.


Görüşmede en sert tartışmanın ise sektör temscilerinden gelen “serbest piyasada yasakçı eğitim” yönündeki sözleri sırasında yaşandığı belirtildi. MEB yetkililerinin “yasak” kelimesi karşısında hassasiyet gösterdiği “Yasak gelmiyor. Matematik kursu açabiliyorlar” dedikleri belirtildi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın ise “Bunu bir defa tekrar edebilir misiniz tüm üyeler duysun” dediği aktarıldı. Tekrarın ardından sektör temscilerinin söz aldığı, “Ben sınıfta matematik için kurs olarak izin aldım. Üniversite sınavına hazırlık dersi vermek istersem engellemeyecek misiniz? Yasak geliyor mu gelmiyor mu?” sorusuna ise MEB yetkililerinin ‘hayır’ yanıtını verdikleri iddia edildi. Bakan Nabi Avcı’nın ise, “ biz dershaneleri çok seviyoruz, o yüzden dönüştürmek istiyoruz” dediği kaydedildi.

 

Kaynak: Sinan Tartanoğlu/CumhuriyetAnahtar Kelimeler:
yasak var yok mu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim