Öğretmen Diyarı

Yargı Kararları Uygulanmayacaksa Hukuk Neden Var?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 'Türkiye bir hukuk devletidir' ifadesi, Yeni Türkiye vurgusu adına umut vericiydi.

 

 

 

HSYK seçimleri AK Parti?nin yargıya musallat olan paralelcilerin tasfiyesi için önemli bir yer tutmaktadır. Seçimlerden sonra Hukukun aslına dönmesinin altı çizilmiş, bundan sonraki süreçte yargının bağımsız olması için girişimlerde bulunulacağının işaretleri Ak parti kurmaylarınca verilmiştir. Tam da bu noktada bir yol ayrımına gelmiş olan hükümet ya yargı kararlarını harfi harfine uygulayacak ya da yargı noktasında kendisine yöneltilen eleştiriler artarak devam edecektir.

 

 

 

Uzun süreden beri üst perdeden atan siyasi nabız, Ahmet Davutoğlu'nun Başbakan olmasıyla yerini sükunete bırakmış siyasi nabız bir nebze düşmüştür. Bu olumlu havada Davutoğlu'nun hukuk vurgusu umutları artırıcı pozitif bir hava estirmiştir. Bu pozitif hava uzun süreden beri var olan ama kamuoyunun dikkatini henüz çekmiş olan bölge idare mahkemesinin MEB şube müdürlüğü atamalarının iptal kararlarıyla sekteye uğramıştır. 2013 yılı nisan ayında sadece sözlü ile yapılan atamalara yürütmeyi durdurma kararları peş peşe gelmiş, Milli Eğitim Bakanlığı kararları uygulamak yerine sümen altı etmeyi tercih etmiştir. Dün yazılı ve görsel basında yer alan son karar karşısında da Milli Eğitim Bakanlığı, mahkeme kararlarını uygulayacağına dair herhangi bir ışık vermemektedir. Bu umursamaz tavır kabinenin uzun uğraşlar sonucunda değiştirmeye çalıştığı ve nispeten başarılı olduğu havayı dağıtmaya, hukuk bakış açısının yara almasına neden olmaktadır.

 

 

 

Ak Parti hükümetinin oniki yıllık iktidarı döneminin hiçbir aşamasında yargı kararlarının bu kadar aleni şekilde uygulanmadığı görülmemiştir. Danıştay 2.daire, Danıştay 5.daire ve bölge idare mahkemelerinin verdiği yürütmeyi durdurma kararları (6 karar)tozlu raflarda uygulanmayı beklemektedir. TBMM bugünlerde bütçe görüşmelerine odaklanmışken özellikle sağlık bakanlığı ile ilgili 615 sayılı kanun tasarısına eklenen görevde yükselmeyi düzenleyen ve hukuka aykırı olduğu açık olan düzenleme genel kurul gündeminde yer almaktadır. Bu tasarıya göre sadece sözlü ile atama yapılacak ve kanun bir yıl önce yapılan ama aslında Danıştay ve bölge idare mahkemelerince iptal edilen 2013 yılı Meb şube müdürlüğü atamaları kanun kapsamına alacaktır.

 

 

 

Hukuka aykırılığı aşikar olan bu kanun girişimi hükümete yöneltilen eleştirilerin haklılığını ortaya koymaktadır. Başbakan Davutoğlu'nun söylemleriyle hukuk lehine değişen havanın böyle basit girişimlerle sabote edilmeye çalışılması Başbakanın bu kanun girişiminden ve yargı kararlarının uygulanmamasından haberdar olmadığını ortaya koymaktadır.

 

 

 

ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKAT MAĞDURLARI PLATFORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim