Öğretmen Diyarı

Yaptıkları Çantalarla Çocuklara Burs Veriyorlar

Okul çağındaki milyonlarca çocuk okula gidemiyor. Fakat Stone & Cloth çantalarının herbiri Tanzanya ve Kenya’da çocuklara 25 ders saati eğitim sağlıyor.

Çoğumuz global eğitim krizinin ortasında olduğumuzun farkındayız: UNESCO’nun verilerine göre tüm dünyada 124 milyon çocuk ve genç, okuma yazma bilmiyor.

Şık, elyapımı kanvas çantalar yapan Stone & Cloth firmasının kurucuları ise çözümün bir parçası olmak için bir iş modeli üretmiş. Yapıp sattıkları her çantayla ihtiyacı olan toplumlarda eğitimi erişilebilir hale getirmeye yardımcı oluyorlar. Şirket, 2011’de henüz üniversite öğrencisi olan Matthew Clough tarafından kuruldu ve her satış Tanzanya ve Kenya’da eğitime sınırlı erişimle mücadele eden çocukları desteklemek için burs verilmesini sağlıyor. 29 yaşındaki Clough, küçük bir şirketin dünya genelinde büyük bir soruna karşı üzerine düşenleri nasıl yerine getirdiğini anlatırken, başkalarının da sevdikleri diğer alanlarda nasıl aktivizm geliştirebileceklerini söylüyor.

Üniversitede tasarım okurken aynı zamanda birçok kez seyahate çıkma fırsatı yakalayan hatta Kilimanjaro Dağı’na da tırmanan Clough, “Bizim dağa tırmanmamıza yardımcı olan kişilerden birçok çocuk için okula gitmenin mali açıdan karşılanamaz bir durum olduğunu öğrendim. Eve döndüm ve öğrencilere burs verilmesini sağlayacak, eğitimi temsil edecek bir sırt çantası tasarladım” diyor. Stone & Cloth’ın sloganı “Bir Eğitimi Taşı”. Amaçlarına ulaşmak için Knock Vakfı ve Bridge International adlı sivil toplum kuruluşlarından yardım alan firma, böylece her çanta satışından çocuklar için 25 ders saati eğitim sağlamaya başlamış. 2015’in sonuna kadar da toplam 25 bin ders saatine ulaşmayı hedefliyorlar.

bir eğitimi taşıClough, daha fazla kişinin aktivist hale gelebilmesine yönelik düşüncelerini de “Sanırım öncelikle yapmanız gereken kendi amacınızı –çözmeye hevesli olduğunu bir sorun ya da konu- bulmanız. Bir kere onu bulunca da yapmanız gereken kendi gücünüzü ve dünyadaki sorunların çözümü için yapabileceğiniz uygulamaları iyi bir anlayışla ortaya koymak” diyor.

Kaynak: http://www.takepart.com/article/2015/11/13/stone-and-cloth-childrens-education

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim