Öğretmen Diyarı

Yanlış Uygulamalar Öğretmenliğin İtibarını Erozyona Uğrattı

 

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkan Vekili Abdülkadir İşler, yanlış uygulamaların öğretmenliği itibar erozyonuna uğrattığını belirtti.

 

Mersin'de eğitimciler ‘Aktif Buluşmalar’ kapsamında bir araya geldi. Programa merkez ve ilçelerinden yoğun bir katılım gerçekleşti. Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkan Vekili Abdülkadir İşler burada yaptığı konuşmada, öğretmenliğin yanlış uygulamalar sonucunda mesleki itibar erozyonu yaşadığına dikkat çekti. İşler, öğretmenlerin erozyona uğrayan bu itibar kaybının tekrar kazandırılması ve ekonomik sıkıntılarının giderilmesinin gerektiğine işaret etti. Milli eğitimin yazboz tahtası haline getirildiğini vurgulayan İşler, yeni kanunlaşan MEB tasarısının ise Anayasaya açık olarak aykırı olduğunu ifade etti. Abdülkadir İşler, bu kanunda birlikte MEB’te kıyım olacağını ve kurumların siyasileşeceğini vurguladı.

 

Dershanelerin dönüştürme adı altında kapatıldığına işaret eden İşler şöyle devam etti: "Bir üst öğrenime geçişte yapılan merkezi sınav sisteminin halen devam ediyor olması, bölgesel farklılıklar ve öğretmen açığı gibi nedenlerle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamamış olması nedeniyle velilerin, çocuklarının akademik düzeylerini arttırmak için başka arayışlar içerisine girmesine sebep olacak, özel derslere olan talebi arttıracak ve merdiven altı dershaneciliği tetikleyecektir."

 

Sendikanın il temsilcisi Tekin Nasır ise yoğun ilgi nedeniyle katılımcılara teşekkür ederek güçlü bir sivil toplum örgütü olmak için aktif destek istedi.

 

CHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol