Öğretmen Diyarı

’Yan Alandan Alan Değişikliği Neden İptal Edilmeli?’

Öğretmenliğe KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYORUZ’

1)Yan alandan alan değişikliği hem Yüksek Öğretim Kurulu yönetmeliği ile hem de yan alan sertifikası veren üniversitelerin yönergeleri ile çelişmektedir.
Yükseköğretim Kurumlarında önlisans ve lisans düzeyindeki programlar arasında geçiş, çift anadal, yandal ile kurumlarası kredi transferi yapılması ilişkin yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi: 24.04.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27561) incelediğimizde ;
* Yan alan belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, diploma yerine geçmeyen bir belge olarak ifade edilmiştir.
*Balıkesir Üniversitenin Yan alan yönergesinin 7. Maddesinin 4. Bendinde ‘’ Yandal programını tamamlayan öğrenci, yandal alanında lisans ve önlisans diplomasıyla verilen hak ve yetkilerden yararlanamaz’’ ifadesi geçmektedir. Türkiyedeki tüm yan alan veren üniversitelerin Yan Alan yönergesinde bu ifade geçmektedir. Üniversitenin vermediği yetkiyi bakanlık vermiştir.
2)Bazı kişiler yan alanın diplomada yazdığı için o alanın eğitimini aldıklarını iddaa etmektedir. Oysaki bu yanlıştır. Örneğin Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi 1998-2006 yılları arası üniversitede eğitim gören sınıf öğretmenliği bölümü mezunlarına İngilizce öğretmenliği yan alanını vermiştir. Yan alan olarak alınan dersler tamamen seçmeli derslerden oluşmaktadır. Bu üniversitenin verdiği İngilizce yan alan dersleri :
Yabancı Dil I
Yabancı Dil II
İngilizce dil bilgisi
Türkçe-ingilizce karşılaştırmalı dil
ingilizce-türkçe çeviri
ingilizce-Türkçe metin okuma inceleme
Alınan dersler için de konuşma dersi bile bulunmamaktadır. Konuşma dersi almayan bir kişi İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ OLABİLİR Mİ?
3) MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ’ nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki;
“MADDE 44 – (4) “Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.” Hükmü gereğince alanının ya da dersin kaldırılma şartı aranmaktadır. Sınıf öğretmenliği branşı kaldırılmadığı halde sınıf öğretmenleri NASIL Sosyal Bilgiler, Edebiyat, matematik , İngilizce branşlarına YAN ALANLARIYLA atanmışlardır?

YAN ALANDAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ VE PROBLEMLERİ

1) MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMENLERİNİN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ’ nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı maddesindeki;
“MADDE 44 - (4) “Talim ve Terbiye Kurulu kararlarıyla dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alana ya da aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar.” Hükmü gereğince alanının ya da dersin kaldırılma şartı aranmaktadır. Ancak,
Sınıf öğretmenlerinden İngilizce öğretmenliğine, fen ve teknoloji öğretmenlerinden ilköğretim matematik öğretmenliğine ya da sosyal bilgiler öğretmenlerinden Türkçe öğretmenliğine atananlar alanları kaldırılmadığı halde gerekçesiz şekil de atanmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenliği alanı kaldırılmadığı halde gerekçesiz şekilde bu uygulamaya tabi tutulmuştur.
2) Dersi Kaldırılan veya İstihdam Alanı Daralan Öğretmenler ilgili yönetmelikte yan alandan alan değişikliğinin NEDEN YANLIŞ olduğunun BARİZ KANITI niteliğindedir.
İlgili yönetmeliği incelediğimizde ‘’Madde 13 - Dersi ya da alanı kaldırılan öğretmenler, ek çizelgede mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da öğretmenlerin aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine isteklerine bakılmaksızın alan değişikliği yoluyla atanırlar. ‘’
‘’İstihdam alanı daralan öğretmenler, ek çizelgede mezuniyeti itibarıyla atanabileceği alana ya da öğretmenlerin aylık karşılığı okutacakları dersler bölümünde belirtilen derslerin öğretmenliğine istekleri de dikkate alınarak alan değişikliği yoluyla atanırlar.’’ Denmektedir.
Peki bu durum da sormak istiyoruz, norm fazlası olmadığı için istihdam alanı daralmayan sınıf öğretmenleri, fen bilgisi öğretmenleri, Sosyal Bilgiler öğretmenleri HANGİ GEREKÇEYLE YAN ALANLARINA GEÇMİŞLERDİR?
Bakanlığın kendi yönetmelikleri Yan alandan alan değişikliği için DERSİ KALDIRILMA veya İSTİHDAM ALANI DARALMA şartı koyarken, bakanlık tüm öğretmenlere şartsız koşulsuz yan alana geçme hakkı vermiştir.
3) Yan alandan alan değişikliği binlerce mutsuz öğretmen yaratırken, eğitim sistemine de zarar vermiştir. Yan alan veren üniversitelerin YAN ALAN dersleri arasında bile bütünlük yoktur.
4) Eğitim camiası hem Yüksek Öğretim Kurulunun ilgili yönetmeliği ile çelişen hem de üniversitelerin yönergeleriyle çelişen yan alanın Danıştay tarafından biran önce iptal edilmesini beklemektedir.


Öğretmenliğe KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYORUZ

Ömer Dinçer beyin bu konuda gösterdiği hassasiyeti Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı Beyden de bekliyoruz.
Dışarda 300.000 öğretmen adayı beklerken, memur olarak atanmış, her yıl devletten düzenli maaş alan insanları KPSS ve ALAN sınavına girmeden öğretmen yapmak, üstelikte bunu ilk atama kontenjanından kesmek hakkani değildir. Kurumlararası yolla SINAVSIZ sadece hizmet puanı kullanılarak öğretmen olunmasının ne kadar haksız bir uygulama olduğunu anlamak için şu örneği gör memiz yeterlidir;
Örneğin 2011 yılı ağustos ayında 11.554 öğretmen ataması yapılmış.
Matematik öğretmenliği branşına bu atama da 518 kontenjan verilmiş. Bunun 100 tanesi kurumlararası ilk atama ve kurumlararası yeniden atamaya gitmiş. İlk atamaya sadece 418 kontenjan kalmış.
Kurumlararası Geçişe yıllardan beri atama kontenjanının % 10 luk kısmı ayrılmaktaydı. Çeşitli kurumlarda memur olarak görev yapanlar HİZMET PUANI İLE SINAVSIZ öğretmenlik kadrosuna geçiş yapmaktaydılar. Bu haksızlığa eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer bey yönetmelik çıkararak dur dedi. Çıkarılan yönetmeliğin iptali için Danıştaya dava açıldı. Danıştayın çıkan yönetmeliği iptal edeceği ile ilgili çeşitli forumlarda söylentiler dolanmaktadır. İlk atama bekleyen öğretmenler tedirgindir. Lütfen öğretmenliğe kurumlar arası geçişin kapatılması Sayın Ömer Dinçer dönemindeki gibi kararlılıkla sürdürülsün.
Bu yıl bildiğiniz gibi öğretmen adaylarına Genel Kültür+Genel yetenek ve Eğitim bilimleri sınavına ek olarak Alan sınavı da yapılacaktır. Binlerce öğretmen adayı alan sınavına girerken, devletten her ay düzenli maaş alan insanların SINAVSIZ öğretmen yapılması binlerce öğretmen adayına haksızlıktır.
Devlet her yıl öğretmen alımını hem ihtiyaç nedeniyle hem de vatandaşlarına istihdam yaratmak için yapmaktadır. Bu durum bile kurumlararası yolla öğretmen olunmasının haksızlık olduğunun kanıtıdır. Binlerce öğretmen adayı dışarda işsiz beklerken, devletin kadrolu memurunu öğretmen yapması hem istihdam stratejisi ile çelişmekte hem de çalıştığı kurumları mağdur etmektedir.
Öğretmen olmak isteyen herkes ister atama bekleyen öğretmeler olsun ister kadrolu memurlar olsun KPSS sınavına girerek KPSS 10 puan türünden yeterli puanı alması gerekir. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Bu nedenle tüm vatandaşlarına eşit fırsatlar sunmalıdır. Bir vatandaşını Genel yetenek, genel kültür, eğitim bilimleri ve alan sınavına sokarken, diğerini SINAVSIZ sadece hizmet puanıyla öğretmen yapması hakkaniyete terstir.
Öğretmenliğe KURUMLARASI GEÇİŞE HAYIR DİYORUZ. Ömer Dinçer beyin bu konuda gösterdiği hassasiyeti Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı Beyden de bekliyoruz.EĞİTİM AJANSI


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim