Öğretmen Diyarı

Yabancı dille eğitim bir kandırmaca mı?

Boğaziçi mezunu bir okurumuz, bu toplantıda, yabancı dille eğitimin de mutlaka masaya yatırılması gerektiğini vurguluyor.

Gerçekten de çok önemli bir konu ve bu süreçte tam bir kandırmaca söz konusu. Niye mi? İsterseniz gelin önce, BÜ 96 İşletme mezunu bu okurumuzun tespit ve önerilerine göz atalım, sonra da sorumuza cevap arayalım...

 

Yarım yamalak İngilizceyle

‘’Boğaziçi Üniversitesi’ndeki toplantıyla ilgili olarak, birkaç kritik konu hakkındaki fikrimi sizinle paylaşmak istedim.

Yabancı dilde eğitim yapanların kendilerine asla sormadıkları soru şudur:

1-1.5 yıllık İngilizce hazırlık sınıfında öğretilen İngilizce, acaba üniversite seviyesindeki bir akademik eğitim için yeterli midir? Eğer öğretilen İngilizce, üniversite seviyesindeki akademik bir eğitim için yeterli değilse, yarım yamalak anlayarak bilimsel çalışmalar nasıl yapılabilir? Abbas Bey, yabancı dille eğitim yapan üniversitelerimizin genel sorunu budur.

Hiç kimse çıkıp da ‘yarım yamalak dil bilgileriyle, derinlemesine analiz yaparak düşünebiliyorlar mı, muhakeme edebiliyorlar mı?’ diye kendine sormamaktadır.

 

Öğrencileri köreltiyor mu?

Hangi üniversitemizde, ‘kısa zamanda öğrenilen yabancı dil nedeniyle ortaya çıkan dil yetersizliğinin öğrencilerin algılarını yüzde kaç azalttığını, analiz ve muhakeme yeteneklerini yüzde kaç körelttiğini ortaya çıkaran bir bilimsel araştırma’ yapılmıştır?

Böyle bir bilimsel araştırma yoksa, nasıl olur da anlı şanlı üniversiteler kendilerini sorgulamazlar ve böyle bir araştırmaya gerek duymazlar?

Abbas Bey, bir yabancı dile tam hakim olmak, 1-1.5 yılda imkânsızdır. Dili öğrenirsiniz; ama yalnızca günlük yaşam için.

Üniversite bir ‘düşünme’ yeridir. Öğrenci önce verileni almalı, sonra onun üzerinde düşünmeli, analiz etmeli ve sentez yapabilmelidir.

1-1.5 yılda öğrendiğiniz bir dil ile asla verileni tam olarak alamazsınız (kitaplarda çıkan yüzde 20 oranında bilmediğiniz kelime, verileni tam olarak algılamanızı engellemektedir.) Verileni tam olarak anlamadan ve sindirmeden üzerinde düşünüp muhakeme etmeniz, analiz etmeniz de mümkün değildir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim