Öğretmen Diyarı

Waldorf Eğitim Sistemi ve Waldorf Okulları

Waldorf Eğitim sistemi nedir?

Son yıllarda Türkiye’de ve dünyada  devlet politikaları güdümündeki eğitim sistemlerine ve müfredatlarınaalternatif olarak farklı eğitim metodları uygulanmaya başlandı. Mevcut eğitim sistemlerinin çocukların ilgilerine , ihtiyaçlarına , kişisel özelliklerine  ve yeteneklerine hitap etme konusunda yetersiz olmalarından dolayı insanlar bu metodlara ilgi göstermeye başladılar.

Bu alternatif eğitim sistemlerinden birisi de son dönemde ” Silikon Vadisi” yöneticilerinin çocuklarını gönderdikleri ve teknolojiden uzak okullar” olarak ünlemem Waldorf Okulları. Waldorf Okulları, Waldorf Eğitim Sistemiolarak bilinen eğitim sistemlerini uygulamaktadırlar. Waldorf Eğitim Sistemi özetle sanata dayalı hayalgücü , yaratıcılığı , sağduyuyu geliştirmeye yönelik eğitim olarak tanımlanabilir.

İlk Waldorf Okulu Rudolf Steiner tarafından  Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’da 1919 yılında Stuttgart kentindeki Waldorf-Astoria sigara fabrikasının işçileri için verdiği bir dizi eğitim konferansı sonucu kurulmuştur. Bu dönemde Steiner okullarda 12 yıllık bir eğitim programı uygulamıştır. Halen Almanya’da 600 e yakın Waldorf Okulu bulunmaktadır.

Bu okullar teknolojiden arındırılmış ve doğallık üzerine kurulu bir sınıf ortamı esastır. Çünkü teknolojinin yaratıcılığı ve hayal gücünü zayıflattığı düşünülür. Sınıflarda bildiğimiz kara tahta ve tebeşir  ile ders işlenir, mobilyaların seçiminde ahşah malzemeler tercih edilir.  Waldorf Okulları genellikle kendi öğretmenlerini kendileri yetiştirirler ve Waldorf Eğitim Sistemi konusunda donanımlı öğretmenler ile eğitim verirler.

Türkiye’de de bu sistemi kullanan okullar açılmaya başladı. Esasen sistem 12 yıllık eğitime uygun olsa da ülkemizde şimdilik okul öncesi veya ilkokul düzeyinde eğitim veren okullar mevcut. Bu sistemle ezberciliği geri plana atan , başarı ,sınav ve test odaklı olmayan bir eğitim alan çocukların mevcut eğitim sisteminde başarılı olmalarının zor olacağından dolayı halen daha ileriki kademelerde yaygınlaştırılması konusunda tereddütler bulunmaktadır.

Wadorf Eğitim Sistemi,Waldorf Okulları ve Steiner’in Eğitim Felsefesi’ni anlamanıza yardımcı olacak bir çok kaynak mevcut. Biz bu yazımızda genel hatlarıyla sistemi tanımanıza yardımcı olacak bilgiler vermeye çalıştık. Ülkemizde Waldorf Eğitim Sistemini uygulamaya başlayan bir özel okulun bu konuda hazırladığı aşağıda video size Waldorf ile ilgili bir çok bilgiyi verecektir.

Yine Waldorf Okulları ve Waldorf Eğitim Sistemi hakkında aşağıdaki kaynaklar size detaylı bilgi verecektir. Bu konudaki bilgi ve tecrübelerinizi bizimle yorum bölümünden yorum ekleyerek paylayaşabilirsiniz.

http://www.alternatifegitimdernegi.org.tr/content/view/181/112/

http://www.acevokuloncesi.org/program/farkli-program-ve-yaklasimlar/waldorf-yaklasimi?start=1

 

Öğretmen Platformu tarafından derlenmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol