Öğretmen Diyarı

Velilerden ‘TEOG’la karışık özel yerleştirme’ye karşı dilekçe

Özel okula kayıt için puanı yetmeyen öğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı talimatıyla TEOG puanına göre yerleştirilmesine karşı Üsküdar Amerikan Lisesi velileri, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdi. Dilekçede “Bütün velilere ‘yanlış emsal’ yaratan Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki yanlışı düzeltmenizi rica ederiz” denildi.


2014-2015 eğitim öğretim dönemi başında, Üsküdar Amerikan Lisesi’ni isteyen ancak özel okul puanı yetmeyen öğrencinin Bakanlık talimatıyla TEOG puanına göre istediği okula yerleştirildiği orataya çıktı. Ardından veliler olayı yargıya taşıyarak dava açtı. Üsküdar Amerikan Lisesi velileri ise 10 Nisan Cuma günü Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü’lüğüne giderek yapılan yanlışın düzeltimesi ve dava sonuçlanana kadar yerleştirilen öğreninin esas okulunda eğitimine devam etmesini istedi.


Üsküdar Amerikan Lisesi velilerinden Rındı Oral, ilçe milli eğitim müdürlüğüne verdikleri dilekçe ile ilgili şunları söyledi: 

“Tüm velileri temsilen 32 kişi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldik. Üsküdar Amerikan Lisesi’ne yapılan kontenjan dışı 169’uncu çocuğun talimatla geldiği gibi yine talimatla eski okuluna dönüp açılmış olan dava sonucunun beklemesini talep ettik. Talebimiz de Sayın Nabi Avcı’nın bir başka okulda yapılmak istenen kayıt için verdiği öneriye dayanıyor. Talebimiz kişiye özel olarak yapılan bu uygulamanın düzeltilmesi, haksızlığın adaletsizliğin düzeltilmesi. Aynı zamanda okuldaki çocukların demoralize olmasını engellemek, veliler ve öğrencilerin yaklaşan TEOG ortak sınavları ile üniversiteye giriş sınavına sarsılan güvenlerini düzeltmek.  İlçe Milli Eğitim’den Özel Okullar Şube Müdürü Mustafa Özen’le görüştük. Konudan haberdar olduklarını, bu konunun yargıya intikal ettiğini belirtti ve dilekçeleri daha üst makamlara iletmek üzere aldılar.”


“Dava sonuçlanana kadar esas okulunda kalsın”

Velilerin, Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’a yazdığı dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Üsküdar Ameirkan Lisesi’nin velileri olarak MEB’in bütün okullara eşit davranıp Sn. Nabi Avcı’nın önerisi çerçevesinde Üsküdar Amerikan Lisesi’ne talimatınızla kaydı yapılan 169’uncu öğrencinin yine talimatınızla kaydının esas okuluna iadesi için talimat vermenizi rica ederiz. Öğrenci, davanın sonuçlanmasını esas okulunda beklemelidir. Bu öğrencinin okulumuzda bulunması onunla her gün ders yapmak zorunda olan öğrencilerimiz huzursuz ediyor... Bu konuda da hakkaniyetli davranıp bütün velilere ‘yanlış emsal’ yaratan Üsküdar Amerikan Lisesi’ndeki yanlışı düzeltmenizi rica ederiz.”


Ne olmuştu?

Bakanlık, Üsküdar Amerikan Koleji’ni isteyen ancak özel okula yerleştirmelerde kullanılan puanı yetmeyen öğrenciyi TEOG puanıyla istediği okula yerleştirmişti. Eğitimciler, tepeden inme bu yerleştirmenin o puan aralığındaki diğer öğrencilere haksızlık olduğunu söylemiş, Okul Aile Birliği, Bakanlığa şikâyette bulunmuştu. Ayrıca veliler konuyu yargıya taşıyarak dava açmıştı. Lise, normal prosedürde TEOG yerine özel okul puanına göre öğrenci alıyor.Kaynak: Hürriyet Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol