Öğretmen Diyarı

Velilerden TEOG\'a karşı imza kampanyası

Bir grup veli bir araya gelerek, liseye geçiş sınavı TEOG'a karşı change.org'da imza kampanyası başlattı. Veliler TEOG sınavında haksızlıklar olduğunu dair bir de bildiri yayımlayıp okul notlarının ticari bir metaya dönüştüğünü öne sürdü.

Birçok okulun veli temsilcileri bir araya gelerek 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya giren Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavına karşı internet sitesi change.org'da imza kampanyası başlattı. Veliler, TEOG sisteminde haksızlıklar olduğunu ileri süren bir bildiri de yayımladı. Bildiride TEOG'un artılarını ve eksilerini sıralayan veliler, “Yap-boz tahtasına dönen eğitim sistemi hakkında artık kamuoyu bilinçlenmesinin zamanı geldi” dedi.

 

Veliler yayınladıkları bildiride TEOG'un artılarını ve eksileri şöyle sırladı:

 

Artıları:

 

- Yılda iki kez tekrarlanması, ortak sınav halinde yapılması

 

- Herkesin aynı sınava girmesi

 

- Okul müfredatından sorumlu tutulması

 

- Okula devamlılığı teşvik etmesi

 

Eksileri:

 

- Üç yanlışın bir doğruyu götürmemesi

 

- Okul notlarının dikkate alınması

 

- Sınavlar arasında yarımşar saat mola verilmesi

 

- Sınavların yeterince eleyici olmaması

 

Velilerin yayınladıkları bildiride sınavda yanlışların doğruları götürmemesiyle ilgili, “Çocukları bir konuyu bilip bilmediğini ayırt etmeye değil, direkt olarak şans faktörünü kullanmaya itmektedir” denildi. Sınav sonuçlarında okul notlarının dikkate alınması ise “Tüm çocuklar eşit şartlarda değerlendirilmemektedir. Mevcut sistem maalesef suistimale açıktır” diye eleştirildi. Ayrıca özel okulların bu durumdan istifade ettiği, okul notlarını 100 vereceklerini beyan ederek başka okullardan öğrenci transferi yaptığı iddia edildi ve “Bizzat okul notu artık ticari bir meta haline gelmiştir” denildi. Sınav aralarında verilen yarım saatlik molalarda öğrencilerin kendi aralarında sınav sorularını tartıştıklarını, bu durumun öğrenciyi bir sonraki sınavda olumsuz etkilediği de belirtildi. Sınavların yeterince eleyici olmadığını savunan veliler, “Sınavların yeterince eleyici olmaması yerleştirme aşamasında ciddi sıkıntılar ve yığılmalar oluşturmaktadır” dedi.

 

Velilerin 2014-2015 dönemine yönelik 1. TEOG sonrası izlenimleri ise şöyle:

 

-Sınav yeterince eleyici olmadığı için çok yüksek sayıda tam yapan öğrenci var. Bu öğrencilerin yerleştirilmesinde sıkıntılar yaşanabilir.

 

-Çocuklar sınavlara giriyorlar ancak hâlâ özel okulların nasıl öğrenci alacağı belli değil.

 

-Sınav güvenliği anlamında sınavda kopyaya karşı sorumluluk sadece sınav gözetmenlerine verilmiş durumda. Anadolu genelinde ve özellikle küçük yerlerde suistimale açık bir sistem.

 

-Özel okul kayıtlarının devlet liselerinden önce yapılması ve devlet liselerine geçişin ancak nakil ile mümkün olabilecek olması gündemde. Bu durum devlet lisesi isteyen ancak henüz hangi devlet lisesine yerleşebileceğini kestiremeyen veli ve öğrenciler için ciddi bir külfettir.

 

hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim