Öğretmen Diyarı

Veliler ve Öğrenciler Okulu Değerlendirecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce uygulanan ancak; 4+4+4 sistemine uyum sürecinde bir süredir uygulanmayan İlköğretim Kurum Standartları değerlendirmesi yeniden yapılıyor.  

Temel Eğitime bağlı okullarda öğrencisi olan veliler ve okullarda okuyan öğrenciler tarafından okulun çeşitli başlıklar altında değerlendirilmesini kapsayan uygulamadan çıkacak sonuçlar, kurum personeline sonuç olarak sunulacak ve eksik noktaları tamamlamaları istenecek. Okulların veli ve öğrencilerde yarattığı algı, kurum standartları değerlendirmesiyle ortaya çıkacak.

Daha sonraki denetimlerde de kullanılacak sonuçlar, okul yöneticilerine yol gösterecek. 27 Mart 2015 tarihi itibariyle veli ve öğrencilere açılan sisteme https://mebbis.meb.gov.tr/IKS/iks00003.aspx adresinden giriş yapılacak. Güncellenen değerlendirme ekranına Okul-Aile Birliklerinin de girişi sağlanacak.

Okul Aile Birliğinde üye olan velilerin de giriş yapıp, okulu çeşitli açılardan değerlendirmeleri istenecek. Daha önceki uygulamada okullardan çeşitli örneklem grupları seçilip, gruptaki veli ve öğrencilerin okulun fiziki yapısını, yönetimi, öğretmenleri ve öğrencileri değerlendirmeleri istenmişti. 2015 yılı veri girişlerinde örneklem uygulaması kaldırıldı ve okuldaki tüm öğrencilerin ve velilerinin giriş yapacakları yeni bir sistem oluşturuldu.

Veli ve öğrencilerin katılımının zorunlu olmadığı uygulama ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı okullara yazı göndererek öğrenci ve velilere gerekli duyurunun yapılmasını istedi. MEB web sitesinin ana sayfasından, MEBBİS modülünden ve E-okul modülünden girişlerin yapılabileceğini belirten MEB yetkilileri, okul yöneticilerinden veli ve öğrencilere gerekli duyurunun yapılarak, ihtiyaç halinde veri girişi yapacak kişilere rehberlik yapılmasını istedi. 

 

 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol