Öğretmen Diyarı

Veliler Tepki Gösterdi, Milli Eğitim Geri Adım Attı

Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki Hasan Karamehmet İlköğretim Okulu'nun iki binasından birinin İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmesi kararına veliler tepki gösterdi. Velilerin Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bulunduğu Kaymakamlık binasına yürüyerek eylem yapması üzerine Milli Eğitim kararından vazgeçti.

 

VELİLER'DEN "OKULUMA DOKUNMA" TEPKİSİ

 

Hayırsever işadamı Hasan Karamehmet tarafından Duatepe Mahallesi'nde yaptırılan 1175 öğrencinin eğitim gördüğü Hasan Karamehmet İlköğretim Okulu'nun iki binasından biri Milli Eğitim Müdürlüğü'nce gelecek eğitim ve öğretim yılında İmam Hatip Ortaokulu'na dönüştürülmesi kararı alındı. Kararı duyan veliler, 'Okuluma dokunma', 'Okul bizimdir bizim kalacak' yazan dövizlerle okulda toplanıp karara tepki gösterdiler.

 

SLOGAN ATTILAR

 

Çoğunluğu kadınlardan oluşan veliler daha sonra sloganlar atarak Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de bulunduğu Kaymakamlık binasına yürüdü. Eylem nedeniyle Kaymakamlık binası önünde hareketli saatler yaşanırken, İlçe Mili Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir kapıya çıkarak eylemci velileri sakinleştirmeye çalıştı. Konuyla ilgili Kaymakam Hasan Göç ile görüştüğünü belirten ve henüz bu konuda net bir karar alınmadığını dile getiren Müdür Demir, Okul Aile Birliği Başkanı Süreyya Zeybek ve 10 kadar veliyi odasına alıp onları dinledi. İlçedeki tüm okullarda velilerin istemediği ya da hoşuna gitmediği hiçbir adımı atmayacaklarını belirten Demir, "Okulların tümünde eğitim ve öğretimin gereken standartlarda uygulanması için gerek yeni okul yaptırma, gerekse mevcut binaların iyileştirme, güçlendirme ve onarımlarının yapılarak öğrencilere daha iyi hizmet verecek konuma getirmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çabanın içerisinde iki adet İmam Hatip Lisesi'nin öğrenci ihtiyacına yönelik, alttan gelecek orta öğretim öğrencisinin eğitim göreceği bina ihtiyacımızı çeşitli formüller ile gidermeyi planlıyoruz. Sizlerin okulunuza bu kadar sahip çıkmanız bizleri de memnun etti. Mademki sizler İlköğretim öğrencileri ile orta öğretim öğrencilerinin bir arada olmasını istemiyorsanız biz de bu düşüncemizi başka uygun bir okulda hayata geçiririz" dedi.

 

Müdür Demir, daha sonra dışarı çıkarak kapıda bekleyen velilere de okulda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde söz verdi. Bu söz üzerine eylemciler Demir'i alkışlayarak olaysız dağıldı.

 

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol