Öğretmen Diyarı

Veliler temel liseleri de seçenekler arasına aldı

Binlerce öğrencinin iyi bir okula yerleşmek için mücadele verdiği ikinci dönem TEOG ortak sınavlarının son gün oturumları yapıldı. Kadıköy Bahariye Ortaokulu’nda sınava giren lise adayları sınav bittiği için mutluydu. Öğrenciler, özellikle sosyal yaşamlarından fedakarlık yaptıklarını anlatırken, veliler heyecan ve endişelerini paylaştı. Veliler, seçeneklerinin arasına yeni açılan temel liseleri de aldıklarını söylediler.


1 milyon 282 bin 512 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin iyi bir liseye girmek için yarıştığı ikinci dönem TEOG ortak sınavının ikinci gün oturumları yapıldı. Öğrenciler sınava girecekleri okula sabah erken saatlerde geldi. Onları okul kapısında bekleyen aileleri, dua ederek oturum aralarında çocuklarına moral verdiler. Öğrenciler, TEOG’un son günü olduğu için mutluydu. Fen ve teknoloji testinin kolay olduğunu söyleyerek, istedikleri bir liseye yerleşmeyi amaçladıklarını anlattılar. Veliler ise endişelerini dile getirerek, temel liselere kayıt yaptırabileceklerini söylediler. İstanbul Kadıköy Bahariye Ortaokulu’nda sınava katılan öğrenciler ve aileleri yaşadıkları deneyimleri şöyle özetledi:


Temel liseye gidenler olacak

Yusuf Uçar (Kadıköy Bahariye Ortaokulu): 29 Nisan’da yapılan ikinci dönem TEOG ilk gün oturumları iyi geçti. Türkçe’de biraz zorlandım, soruların paragrafları uzundu. Diğerler testler ise daha iyi geçti. Hedefim askeri lise. Ancak oraya yerleşmem mümkün olmazsa TEOG sonucuna göre bir okul tercih edeceğim. Kayıt döneminde yeni açılan temel liselere arkadaşlarımın ilgi göstereceğini düşünüyorum.

Sağlık lisesinin iş olanağı fazla

Alpay Güler (Kadıköy Bahariye Ortaokulu): Amacım sağlık lisesinde eğitim almak. İş olanakları nedeniyle böyle bir tercih yapacağım. Sınavlarım genel olarak  iyi geçiyor. Matematik testi benim için kolaydı ama Türkçe paragraflarda zorlandım. Çalıştım ve kendime güveniyorum.

Fedakarlık yaptım

Serhat Faik (Kadıköy Bahariye Ortaokulu): Sınavlarım iyi geçti. Oturduğum ilçeye yakın olan bir Anadolu lisesine yerleşmek istiyorum. Matematik testinde biraz zor, farklı sorular olsa da elimden geleni yaptım. İyi bir sonuç bekliyorum. Yerleştirme ve kayıt döneminde imam hatip lisesine gitmek istemiyorum. Çalışma sürecinde  İnternet ve teknolojik aletlere fazla vakit ayırmamak gibi sosyal hayatımdan fedakarlıklar yaptım. Her şey iyi bir okul için.

Sınav molasında gazete

Elif Dinç (Kadıköy Bahariye Ortaokulu): 29 Nisan ve şu an katıldığım sınavlar genel olarak iyi geçti. Sınav molasında annemin getirdiği gazeteyi okudum. Sınavda çok fazla zorlanmadım. Soruların bazıları seçiciydi. İyi bir Anadolu lisesine yerleşmek istiyorum. Hedefim iyi bir lise sonrasında, iyi bir üniversitede eğitim almak. Bunun için elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Hazırlık sürecinde sosyal yaşamımdan fedakarlıklar yaptım, daha çok ders çalıştım.

Çocuklar için seferber olduk

Necati Gürbüz (Öğrenci Velisi): Oğlum sınavda ama ondan daha heyacanlıyım. Genel olarak sınavları iyi geçti. İyi bir lisede eğitim almasını istiyorum. Bütün amacımız çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak. Bunun için maddi-manevi seferber olduk. Özel öğretmen tuttuk. Ama parası olmayanlar çocuklarını okutamayabiliyor. Bu durum çok üzücü.

Amaç iyi üniversite

Yıldız Çolak (Öğrenci Velisi): Kızım sınava katıldı. Genel olarak iyi geçti ama 29 Nisan’da yapılan oturumlarda fazla stres yaşadı. Matematikte zorlandı ve çok üzüldü. Onu teselli etmeye çalıştım. İkinci gün oturumlarında morali daha iyiydi. Geçen sene yaşanan tecrübeler nedeniyle yerleştirmeler konusunda endişelerim var. Bu yıl nakillerde bir tercih hakkının olması da çok kaygı verici. Bu nedenle eğer istenilen bir puan almazsa çocuğumu temel liseye göndermeyi düşünüyorum. Çünkü önemli olan iyi bir üniversite kazanması. Bunun yolu da dershane mantığı ile hizmet vereceğine inandığım temel lise olabilir. Gelecek puana ve öğrencinin isteğine göre karar vereceğiz.

Eğitim sistemine güvenmiyorum

Emine Sarıçam (Öğrenci Velisi): Oğlum sınava katıldı. Ondan daha çok heyecanlı ve endişeliyim. Çünkü mevcut eğitim sistemine güvenmiyorum. Yapılan uygulamalar beni endişelendiriyor. Bazı sınav kutularının kilitlerinin kırılması olayı, kaygılanmama neden oldu. Her yıl farklı bir durum sözkonusu oluyor. Özel okullarda insiyatiflerle öğrencilere yüksek puan verilmesi, devlet okullarındakiler için eşitsizlik yaratıyor. Hedefimiz Anadolu lisesi. Ancak çocuğumun geçen yıl olduğu gibi istemediği bir okula gitmesini kesinlikle istemiyorum.

Hürriyet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol