Öğretmen Diyarı

Veliler Dikkat: Okul Kantinleri Mikrop Saçıyor

ANKARA (ANKA)-Milyonlarca öğrencinin eğitim gördüğü okullarda yiyecek içecek ihtiyacının karşılandığı kantinlerin mikrop saçtığı belirlendi. Okul kantinlerine yönelik yapılan bir araştırma kantinlerin sağlık ve güvenlik açısından oldukça yetersiz olduklarını ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre, öğrenci ve öğretmelerin okuldaki yiyecek ihtiyaçlarını karşıladığı kantinlerin yüzde 55’inin sağlıksız olduğu tespit edildi. Yine kantinde çalışan kişilerin yüzde 33’ünün ise güvenilir bulunmadıkları kanaatine varıldı.

 

Bağımsız Eğitim-Sen’in ülke çapında 2 bin 700 öğretmen ile yaptığı anket çalışması öğrenci ve öğretmenlerin günlerinin büyükçe bir bölümünü geçirdikleri ve bu nedenle günde birkaç kez yiyecek ve içecek almak zorunda kaldıkları kantinlerin ciddi bir kısmının sağlıksız olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan anket çalışmasında “Kantinleri sağlık açısından yeterli görüyor musunuz?” sorununa öğretmenlerin yüzde 55’i hayır yanıtını verirken, yüzde 32’si evet yanıtını, yüzde 13’ü ise ‘emin değilim’ yanıtını verdi.

 

-KANTİNLER KADIN ÖĞRETMENLERDEN DÜŞÜK NOT ALDI-

 

Yapılan araştırma, aynı soruya verilen yanıtlarda kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere oranla okulda da ne kadar titiz olduklarını bir kez daha gösterdi. Okul kantinlerini sağlıksız bulan yüzde 55’lik kısmın, yüzde 72’sinin kadın öğretmenlerden geri kalanının ise erkek öğretmenlerden meydana geldiği görüldü.

 

-ÇALIŞANLAR GÜVENİLİR BULUNMADI-

 

Ankete katılan öğretmenlerin kantinlerdeki güvenlik sorununu ölçmek için sorulan “Kantinlerde çalışan kişileri güvenilir buluyor musunuz?” sorusuna, yüzde 33’ünün hayır yanıtını verdiği belirlendi. Öğretmenlerin yüzde 42’si ise çalışanları güvenilir bulduklarını söylerken, yüzde 25’i emin olmadıklarını ifade etti.

 

-ABDULLAH SOY: KANTİNLERDE DENETİMLER ARTIRILMALI-

 

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah Soy, konuya ilişkin açıklamasında, ailelerin çocuklarını emanet ettiği okulların kantinlerinde ortaya çıkan bu tablonun çok vahim olduğunu kaydetti. Öğretmen ve öğrencilerin okulda bulundukları süre içerisinde yiyecek ve içecek ihtiyacını karşıladıkları kantinlerin sağlık açısından yetersiz olduklarına dikkat çeken Soy, özellikle kantinlerde çalışan kişilerin sağlık koşullarını yerine getirmemelerinden kaynaklı ciddi problemler yaşanabildiğine işaret etti. Soy, kantinlerde belirli bir standardın oturtulabilmesi için yapılacak denetimlerin çok önemli olduğunu söyledi.

 

Ancak denetimlerin yetersiz olduğunu kaydeden Soy, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın ortak hareket ederek bu sorunu çözmelerinin önemine vurgu yaptı.

 

Ailelere de seslenen Soy, kendilerine çocuklarını emanet eden ailelerin gözlerinin arkada kalmaması için gerekli tüm girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. (ANKA)

 

(HM/ÖZK)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol