Öğretmen Diyarı

Veli isterse okulda formaya devam

Kent merkezinde eğitim-öğretim veren ve Selçuk Ortaokulu, tek tip kıyafet uygulamasıyla da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından Türkiye'ye örnek olarak gösterildi. 2012-2013 eğitim-öğretim yılının ilk yarısının sonuna doğru okullarda pilot olarak başlayan serbest kıyafet uygulamasına karşı birçok velinin olumsuz tepki göstermesi ve okullarda farklı sıkıntıların meydana gelmesi Selçuk Ortaokulu yöneticilerini harekete geçirdi. Velilerin şikayet dilekçeleri üzerine tek tip kıyafet uygulamasına geçme kararı alan okul yönetimi 18 Mart'ta yeniden okulda tek tip kıyafet ve üniforma uygulamasını başlattı. 

BAKAN AVCI ÖRNEK GÖSTERDİ

Serbest kıyafet uygulaması ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, uygulamanın veli kararı ile değiştirilebileceğini işaret ederken, Selçuk Ortaokulu'nu da Türkiye'ye örnek olarak gösterdi. Serbest kıyafet uygulamasının zorunlu tutulmayacağını, veli kararı ile formaya devam edilebileceğini açıklayan Bakan Avcı, Selçuk Ortaokulu'nda velilerin serbest kıyafet uygulamasına karşın formaya devam kararı almasını örnek göstererek, "Başka okullar da bu yönde karar alabilir. Mevcut yönetmelikte bu konuda bir yasak yok" dedi. 

VELİLER DE ÖĞRENCİLER DE MUTLU

Serbest kıyafet uygulamasının olumsuz etkileri olduğunu belirten öğrenci velileri, tek tip kıyafet uygulaması nedeniyle son derece mutlu olduklarını belirttiler. Öğrencilerinin bulunduğu Selçuk Ortaokulu'nun Milli Eğitim Bakanı tarafından Türkiye'ye örnek gösterilmesinin kendilerini son derece sevindirdiğini de belirten öğrenci velileri, "Okulumuz kentte önemli bir yere sahip. Öğrenci başarısı ve eğitim kadrosuyla bunu kanıtlayan okulumuz başarısını bir kez daha ortaya koymuştur. Tek tip kıyafet uygulamasına geçen okulumuzun Türkiye'ye örnek gösterilmesi bizleri son derece sevindirmiştir" dedi. 


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, serbest kıyafet uygulamasının zorunlu tutulmayacağını, veli kararı ile formaya devam edilebileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sivas'ta devlet okulunda velilerin serbest kıyafet uygulamasına karşın formaya devam kararı almasını örnek gösterdi. "Başka okullar da bu yönde karar alabilir. Mevcut yönetmelikte bu konuda bir yasak yok" dedi.Bakan Avcı Meclis'te, gelecek yıldan itibaren uygulanması beklenen serbest kıyafete ilişkin soruları yanıtladı.

MEVZUAT ENGELİ YOK

Avcı tıpkı özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet kararını velilerin verebileceğini söyledi. Nabi Avcı bunun önünde herhangi bir mevzuat engeli bulunmadığını dile getirdi.Mili Eğitim Bakanı'nın bu mesajı  , gelecek yıldan itibaren başlaması öngörülen serbest kıyafet uygulamasının her devlet okulu için zorunlu tutulmayacağı, veli kararı ile formaya devam edilebileceğine işaret etti.


DHA aksam.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol