Öğretmen Diyarı

Valilik\'ten KDK\'dan öğretmen isteyen öğrenci açıklaması

Konya Valiliği, "iki yılda 7 öğretmeninin değiştiğini ve mağdur olduğunu" belirterek Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvuran öğrencinin talebiyle ilgili açıklama yaptı.

 

Yazılı açıklamada, yapılan araştırma sonucu Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, Başarakavak İlköğretim Okulunda görev yapan sınıf öğretmeni S.B'nin özel eğitim sertifikası olması sebebiyle Öğretmen Fatma Menekşe Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitimi Merkezine özel eğitim öğretmeni olarak görevlendirilme talebinde bulunduğu belirtildi.

Bu talep doğrultusunda 2010, 2011 ve 2012 yıllarında, öğretmen ile ilgili çeşitli görevlendirmeler yapıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlgili öğretmenin yerine ise B.O. isimli ücretli öğretmen görevlendirildi. Bu yılki öğretmen atama döneminde ise Başarakavak İlkokulu sınıf öğretmeni N.K, eşinin Dışişleri Bakanlığı personeli olarak görev yapması nedeniyle eş durumu özründen Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atamasının yapılması üzerine ilçedeki görevinden ayrıldı. Başarakavak İlkokulu sınıf öğretmeni iken alan değişikliği ile 2012'de Öğretmen Fatma Menekşe Özel Eğitim Uygulama Merkezine özel eğitim öğretmeni olarak atanan ancak daha sonra yargı kararı ile bu ataması iptal edilen Başarakavak İlkokulu sınıf öğretmenliği görevine tekrar atanan S.B'nin 540 saatlik Özel Eğitim Sertifikası bulunduğundan, Öğretmen Fatma Menekşe Özel Eğitim Uygulama Merkezine Özel Eğitim Öğretmeni olarak tekrar görevlendirilme talebinde bulunduğu bilgisine ulaşılmıştır. Ancak Kamu Denetçiliği Kurumunun aldığı tavsiye kararı sonrası ilgilinin talebinin uygun görülmediği ve asli görevi olan Başarakavak İlkokulu sınıf öğretmeni olarak görevine devam etmesinin sağlandığı anlaşılmıştır."

Konya'da, ilkokul 3. sınıf öğrencisi, tayini başka yere çıkan öğretmenlerinin ardından iki yılda 7 öğretmen değiştirince mağduriyetini Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) iletmiş, Başdenetçi Nihat Ömeroğlu da en küçük şikayetçi konumundaki öğrencinin başvurusunun incelenmesinin ardından Konya Valiliğine ve Konya Milli Eğitim Müdürlüğüne, okula kadrolu öğretmen atanması için tavsiyede bulunmuştu.

\"Anadolu
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol