Öğretmen Diyarı

Vali Şahin’den öğretmenlere ‘Yüzünüzü hep tahtaya dönmeyin’ ricası
İstanbul’da düzenlenen 24 Kasım Öğretmenler Günü programında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Öğretmenlerden özel ricam şudur, yüzünüz hep tahtaya dönük olmasın. Tahtaya dönük olduğu kadar da öğrencilere dönük olsun. Onların sorunlarını, içinde yaşadığı ortamları tanıyın. Tahtada, anlatacağız, teknolojiyi kullanacağız ancak gönlümüzü de çocukların gönülleriyle buluşturalım” dedi.

Türkiye'nin farklı illerinde olduğu gibi 24 Kasım Öğretmenler Günü İstanbul'da da törenle kutlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlama programı saat 09.30'da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koyma töreniyle başladı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci ile farklı ilçelerden milli eğitim müdürlerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve vatandaşların katıldığı törende, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yelkenci'nin anıta çelenk koyması ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve halk oyunları gösterisi düzenlendi. Program Şişli Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda devam etti. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, İl  Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin yanı sıra  farklı okullardan öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 15 Temmuz ile ilgili video gösterimiyle başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından öğretmen marşı okundu.

"DÜNYANIN EN KUTSAL MESLEĞİ ÖĞRETMENLİKTİR"

Vali Şahin’den öğretmenlere ‘Yüzünüzü hep tahtaya dönmeyin’ ricasıTörende konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin öğretmenlik mesleğinin dünyanın en eski, kadim ve kutsal mesleklerinden biri olduğunu anlattı. Öğretmenlerin, öğrencilerini geleceğe en verimli şekilde hazırladıklarını söyleyen Şahin, "Sizler, insanı yetiştiriyorsunuz. İnsanın en verimli şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlıyorsunuz. Biz millet olarak, öğretmenlere daha fazla değer veririz. Eli öpülecekler sayılırken, anne ve babanın hemen arkasından öğretmen gelir" diye konuştu.

Vali Şahin öğretmenlerin her zaman tahtaya dönmemeleri uyarısını da yaparak, “Öğretmenlerden özel ricam şudur, yüzünüz hep tahtaya dönük olmasın. Tahtaya dönük olduğu kadar da öğrencilere dönük olsun. Onların sorunlarını, içinde yaşadığı ortamları tanıyın. Tahtada tabii ki anlatacağız, teknolojiyi tabii ki kullanacağız ancak gönlümüzü de çocukların gönülleriyle buluşturalım. Orada çok büyük tamiratlar olacak, çok büyük eksikliklerin giderilmesi fırsatı doğacak. Çocukların ancak bu şekilde kabiliyetlerini tespit edebiliriz” diye konuştu.

“BATILI ÜLKELERİN İLERİSİNDEYİZ”

Vali Şahin, "Biz millet olarak, öğretmenlere daha fazla değer veririz. Eli öpülecekler sayılırken, anne ve babanın hemen arkasından öğretmen gelir. Çocuklarımız daha 5-6 yaşındayken sizlere emanet ediliyor. Bu emanetle sizden beklenen o çocuklara öncelikle kendisine, ailesine yaşadığı topluma, devletine hayırlı evlat yetiştirilmesidir. Çocuklarımızı bugüne değil geleceğin teknolojisine yetiştirmek durumundayız. Altyapı olarak, birçok Batılı ülkeden daha iyiyiz. Eksikliklerimiz yok mu, var. Burada eğitim yöneticileri olarak bizlere, eğitimin asıl merkezinde olan sizlere önemli görevler düşüyor. Bu imkanların, bu milletin evlatlarının iyi yetiştirilmesinde kullanmalıyız" diye konuştu. Öğretmenlerden kendilerini sürekli yenilemelerini isteyen Şahin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yakın bir zamanda başlatacağı 'Öğretmen Akademisi Projesi' hakkında bilgi verdi. Şahin, "Öğretmenlerimizin kendi talepleri doğrultusunda öğretme metodları veya yeni üretilen bilgilerin sizlerle paylaşılması noktasında sizlere her türlü desteği vermemiz lazım. Bu projede onlardan birisidir” diye konuştu.

MİLLETLERİ KURTARAN ÖĞRETMENLERDİR


Törende konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğunu anlatarak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi milletleri kurtaranlar ancak ve yalnız öğretmenlerdir. Öğretmenler milletlerin çocuklarına zulmün karşısında kale gibi dikilmeyi, haksızlığın karşısında kocaman duvar olmayı öğretir” dedi. 15 Temmuz’a değinen Yelkenci, özetle şunları söyledi:

”100 yıl önce gerçekleştirilemeyen Sevr’in gerçekleştirilmesi amacıyla ülkemizin topraklarının işgale hazır hale getirilmesi hedefiyle başlatılan o hareketin karşısında dimdik duran, rahmete kavuşan şehitlerimizle birlikte gazilerimiz ve bütün milletimiz öğretmenlerimizin eseridir. Çünkü öğretmenlerimiz bu millete öteden beri şunu öğretti. Dili, ırkı ne olursa olsun haksızın karşısında haklının yanında, zalimin karşısında mazlumun yanında durmalısınız. Bir eğitim sisteminin, bir öğretmen ordusunun kazandırabileceği bundan daha büyük bir erdem yoktur. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında çok net bir biçimde gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir milletin millet olabilmesi için çok güçlü bir öğretmen kadrosuna sahip olması gerekir’ demesi, yani öğretmenlerin millet olma şartı sayması, yine bu milletin evlatlarının bu yürekle yetiştirilmesi açısından önemli bir gösterge.

ÖĞRETMEN KILAVUZLUK EDER

Bazı eğitim yaklaşımlarına göre öğretmenler çocukları, gençleri inşa ederler. Buna katılmadığımı ifade etmek istiyorum. Çünkü öğretmenin asıl misyonu çocukları, gençleri, öğrencileri inşa etmek değil, onların kendilerini tanıyarak, kendi kendilerine inşa etmelerine yardımcı olmak ve kılavuzluk etmektir. Mesleğimizde hep birlikte bu hususu dikkate almamız gerektiğini belirtmek istiyorum. Bir eğitim sisteminin öğrenciye kazandırabileceği en büyük özellik hayal etmektir. Bir eğitim sistemi bu özelliği kazandırabiliyorsa ülkesinin yarınlarını, dünyanın, insanlığın geleceğini birbirini incitmeyen, kardeşi incindiğinde acısını yüreğinde hisseden nesiller yetiştirebilir. Ülkesi, milleti, insanlık için en güzeli haya edebilir. Sizin, bizim çizdiğimiz kalıplar içinde değil, o sonsuz haya dünyasında hareket edebilirler. Bunları sağlayan öğretmenler olarak bizler, Öğretmenler Günü’müzü kutluyoruz ama bu misyonumuzu ve vazifemizi tekrar tekrar gözden geçirmek, düşünmek ve daha iyisini nasıl yapabilirizin peşinde koşmak, vazifemizi unutmamamızı hatırlamamız gerekir.”

İSTANBULLU ÖĞRETMENLER OLARAK EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

Törende bulunanlar arasında emekli olan, mesleğe yeni başlayan, tecrübeli öğretmenlerin olduğunu hatırlatan Yelkenci, “Bu şunu gösteriyor. Çiçeği burnunda olan öğretmen arkadaşlarımızdan tecrübenin zirvesindeki, ülkemize, eğitim sistemimize birçok şey katmış öğretmenlerimize kadar bir eğitim ordusuyla beraber olacağız. İstanbul, İstanbullu öğretmenler olarak sizin liderliğinizde ülkemiz çocuklarımız için en güzelini yapacağımıza buradan öğretmenlerin huzurunda söz veriyoruz” diye konuştu.

Programda 15 Temmuz gazisi öğretmenin konuşması da video gösterimiyle yansıtıldı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da mesajının okunduğu törende emekli öğretmenleri temsilen konuşmalar yapıldı, meslekte  5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 yıllık öğretmenlere plaket verildi. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

 


Gülseven ÖZKAN

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim