Öğretmen Diyarı

Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Nevruz Kutlaması Coşkuyla Kutlandı

 

 

Kutlamaya Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız, Uzunköprü Belediye Başkan Vekili Özcan Atak, Uzunköprü İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Abbas Çelik, Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Atçı, Ak Parti Uzunköprü İlçe Başkanı Çağatay Yılmaz ve Yönetim kurulu Üyeleri, MHP Uzunköprü İlçe Başkmanı Ayhan Yeni ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Kurumlarının Müdürleri, Okul Müdürleri, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

 

Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri baharı coşkuyla karşıladı. Yumurta tokuşturan öğrenciler doyasıya eğlendi. Yaklaşık beş bin yıldır kutlanan, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı ve Türk takviminde yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi düzenlediği etkinlikle kutlandı.

 

Etkinlikte Okul Müdürü Mesut Kaya’nın girişimleriyle yumurtalar kaynatıldı, şiirler okundu, Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı. Kaya, günün anlam ve önemini anlattığı konuşmasında, “Farsça ‘yeni gün’ anlamına gelen Nevruz ‘Mart Dokuzu’, ‘Sultan Nevruz’, ‘Mart Bozumu’ gibi adlarla anılıyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Afganistan ve Tacikistan ise resmi tatil ilan ettikleri Nevruz’u milli bayram olarak her yıl kutluyor. Kutlama törenlerinde bölgelere göre çok farklı oyunlar oynanırken, bu güne özel bazı yemekler pişiriliyor ve eğlenceler düzenleniyor. Bizde bugün Uzunköprü Mimar Muslihiddin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak gerçekleştirdiğimiz törenlerde şiirler okuduk, Nevruz’un anlamını kavramaya çalıştık. Kutlamalara renk katmak için yumurta tokuşturma etkinliği düzenledik. Tüm öğrencilerimizin ve halkımızın Nevruz Bayramı kutlu olsun” dedi.

 

ÖĞRENCİLER COŞTU

 

 

Okul yönetimi tarafından hazırlatılan yumurtaları kapmak için bir birleri ile yarışan öğrenciler ise, yumurtaları tokuşturarak renkli görüntüler sergiledi. Kimi bir birlerinin kafasında yumurta tokuşturdu, kimisi de öğretmenleri ile iddiaya girerek yumurtalarını tokuşturarak eğlendi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol