Öğretmen Diyarı

Uzmanlardan çocuklara söz geçirmenin püf noktaları

Uzman Pedagog Ali Çankırılı,  Küçükçekmeceli ebeveynlere 'Çocuklara Söz Geçirme Sanatı'nın inceliklerini anlattı. Bu kapsamda  Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen söyleşiye katılan Çankırılı, ebeveynlerin en çok zorlandığı konuların başında gelen çocuklara söz dinletme hakkında bilgiler verdi.

" ANNE  BABALIK İÇİN EĞİTİM ALMIYORUZ"

Konuşmasında  anne  ve babaların meslek sahibi olabilmek için yıllarca çabalayıp eğitim aldıklarını kaydeden Çankırılı, ebeveyn olmak için ise hiçbir eğitim alınmadığını söyledi. Çankırılı, "Bir makineyi ya da işi bozunca onu tamir etme şansımız oluyor. Ancak bir insanı bozduğumuzda onu kolay kolay tamir edemiyoruz" diye konuştu.

"DOĞRU DAVRAN, YAPTIRIM UYGULA"

Annelerin , babaların ve öğretmenlerin çocuklara sürekli nasihat ettiklerini doğru davranışı uygulayamadıklarını da kaydeden Çankırılı, "Çocuklarda görsel zeka ön plandadır. Bu nedenle  anne  ve babaların doğru davranışı yapmaları gerekiyor. Çocuklar  anne  ve babalarının aynası gibidir. Çocuklarında davranış bozukluğu olan  anne  ve babalar hatayı kendilerinde aramalı" dedi.

Ebeveynlerin çocuklarına söz geçirebilmek için sürekli konuşmak, tehdit etmek gibi her türlü yola başvurmalarına rağmen başarılı olamadıklarının da altını çizen Çankırılı, bunun sebebini ailelerin yaptırım uygulayamamasına bağladı.

"ÇOCUĞA CEZA YERİNE MOLA VERİN"

Çocuk yetiştirmede ceza vermek yerine  anne  ve babanın sinirlenmeden çocuğa davranışının sonucunu seçtirmesi gerektiğini de ifade eden Çankırılı, "Kardeşiyle sürekli kavga eden ve kardeşine vuran bir çocuğa siz bir müddet mola uygulamalısınız. Kardeşinden uzaklaştırıp mağdur olan kardeşle ilgilenmelisiniz. Tabii ki sinirlenmeden bağırıp çağırmadan bunu yapmalısınız ki çocuk ceza değil bir mola olduğunu anlasın. Süre dolduğunda da çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten o çocuk o molayla yaptığı davranışın yanlışlığını anladı"dedi.

"BASKI VE DAYATMA YAPMA"

Anne ve babaların yemek yeme, ders çalışma gibi konularda çocuklara baskı ve dayatma yaptıklarını ya da çocukların sorumluluklarını üstlendiklerini kaydeden Çankırılı, çocuğa tek başına karar verme ve kendi sorumluluğunu alma şansı verilmesi gerektiğini söyledi. Çankırılı program sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

\"İhlas

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim