Öğretmen Diyarı

Uzman Öğretmenlik Sorunu


 Uzman ve Başöğretmenlik konusunda biz yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenler mağduruz. 

Her yıl yapılacağı söylenen kariyer sınavı bir kere yapıldı. Üstelik yüksek lisans ve doktora mezunları bu sınava girmeden uzman olma hakkı verildi bu kişiler uzman ve başöğretmen oldu. Ayrıca birçok kişi yapılan tek sınavla uzman ve başöğretmen oldu. 


Sınavdan sonra mezun olan birçok yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmen idare mahkemelerine dava açtı ve kazandı. Hatta bir kısmı Danıştay tarafından temyizde onandı. Ancak son zamanlarda durum tersine dönmektedir. İdare mahkemelerinin de onadığı davaların aksine Danıştay, 2 aydır uzman öğretmenlikleri iptal, red etmektedir daha öncesinde onanan uzmanlık/başöğretmenlikler tescillenmiş oldu. Son tahlilde aynı durumdaki bazı öğretmenlerin uzmanlığı tescillenmişken bazıları Danıştay kararıyla bunu kaybetmiş olacak bu eşitliğe aykırı bir durumdur.


Yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenler uzman ve başöğretmen olamayacaksa bu ülkede uzman/başöğretmen olmanın kriteri nedir? Sadece bir sınava girmek mi yoksa alanında eğitim almak mı? Yüksek lisans mezunu öğretmenlerden bir kısmı uzman unvanı alırken bir kısmının almaması yıllarca okuyan, çalışan ve başaran yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenleri üzmektedir.


Yüksek lisans ve doktora mezunu öğretmenlerin uzmanlık/başöğretmenlik unvanı ne zaman verilecektir? Her yıl yapılacağı söylenen sınav ne zaman yapılacaktır? Ya da yapılması düşünülüyor mu? Yüksek lisans ve doktora mezunlarının bir kısmının uzman /başöğretmen olduğu bir ülkede aynı şartları taşıyan diğer öğretmenlere yapılan haksızlık ne zaman sona erecektir?

 

mebpersoneli.com.tr

Anahtar Kelimeler:
uzman öğretmenlik sorunu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol