Öğretmen Diyarı

UZAKTAN MESLEKİ EĞİTİM ÜLKE GÜNDEMİNE GİRMELİ

MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel  Müdürlüğü bünyesindeki Meslekî ve Teknik Açık Öğretim Okulu (MTAO), uzaktan öğretim veya yüz yüze eğitim programlarını uygulayarak verdiği sertifika belgeleriyle vatandaşlara meslek kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda kurumumuz , Türkiye  Ulusal Ajansıyla ; ‘’Avrupa Uzaktan Mesleki Eğitim Sisteminin Benchmarking İle Eğitim Sistemimize Transferi’’ konulu  proje başvurusu 2015 yılı Ocak ayında  olumlu sonuçlanmıştı.

Proje ile  AB ortaklığı yoluyla iyi uygulamaların ülkeler arasında yaygınlaştırılması amaçlanarak ,  Proje faaliyetleri ile gelişmiş ülkelerdeki kurumumuz kapsamına giren gelişmeleri takip etme  ve iyi örnekleri uygulama hedefleniyor.

Proje ile uzaktan meslekî eğitim, önceki öğrenmelerin tanınması, meslek standartları, meslekî yeterlik alanlarında gözlem, inceleme ve araştırma yapmak amacıyla Proje katılımcıları (Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu, Mesleki Açık Öğretim Lisesi , Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu  ve Elginkan Vakfı)  uzaktan mesleki eğitim sisteminin yaygınlaştırılması, kalitesinin arttırılması ve çağdaş yöntem ve tekniklerle modernize edilmesi görevini üstlenen mesleki eğitim sistemi öğretmenleri, yöneticileri, usta öğreticileri ve uzman personeli ,  Almanya/Romanya’ya (1-6 Haziran 2015)  ve İsveç’e ( 8-13 Haziran 2015)    çalışma ziyaretleri yapıldı. Aynı zamanda  Proje kapsamında toplamda 22 yurtdışı hareketliliği gerçekleştirildi.

Proje Hakkında bilgi veren Okul Müdürü ve proje koordinatörü Mürşit Yüksel, proje kapsamında Romanya, Almanya ve İsveç'te temaslarda bulunulduğunu dile getirerek elde edilen bilgilerin ülkemizde uzaktan mesleki eğitimle ilgili gelişmelerde kullanılmasının hedflendiğini söyledi.
       .
          
         

   .
 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim