Öğretmen Diyarı

Usta öğretici istihdamında sorun mu var?

Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun çok sayıda işsiz öğretmen varken, usta öğreticilik belgesine sahip olmayanların Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak görevlendirildiği iddiaları ile bu durumdan kaynaklı sorunlar ve çözüm yolları Mecliste soru önergesine konu edildi.

Milletvekili Levent GÖK tarafından verilen soru önergesinde, özetle konuya ilişkin şu hususlara yer verildi:

*Halk Eğitim Merkezlerinde, idarecilerin de olumsuz katkılarıyla görevlendirme ve atamalardaki çelişkili tutumlar usta öğreticiler ile lisans mezunları arasında gerginliklere yol açmış bulunmaktadır.

*Mesleki Eğitim Fakültelerinden mezun olup görev ve atama bekleyenler sayısının çeşitli branşlarda 10.000’e vardığı iddia edilmektedir.

*Halk Eğitim Merkezlerinde, MEB tarafından açıklanan istatistiki verilere göre, toplam 59 ana branşta yıllık toplamda açılan kurs sayısı 219.264, süreklilik arz eden kurs sayısı ise 37.600 civarındadır. Süreklilik arz eden kurslar içinde Mesleki Eğitim alanlarının sayıları 27.505 olarak belirtilmiştir.

*Türkiye genelindeki 969 Halk Eğitim merkezinin %70’inde yeterli sayıda kadrolu öğretmen bulunmadığı bilinmektedir.

*Açılan bu kursların %80’inde eğitim ve öğretim ücret karşılığında çalıştırılan ilkokul, ortaokul, lise ve ön lisans mezunu usta öğreticiler tarafından verilmektedir.

Öte yandan, Milletvekili GÖK önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya şu soruları yöneltti:

1-Halk Eğitim Merkezlerinde, yönetmeliklerde alan uzmanı olarak belirtilmiş, öğretmenlik mezunlarına, herhangi bir yeterlilik ve çalışma şartı aranmaksızın atamada öncelik tanımayı düşünüyor musunuz?

2-Aldıkları eğitimle yeterlilikleri kanıtlı bulunan öğretmenlik mezunu adayların herhangi bir sınava tabi tutulmadan KPSS puan üstünlüğüne göre yerleştirilmelerini sağlayacak mısınız?

3-İhtiyacın karşılanmaması halinde, açılacak kadroların %20’sìni geçmemek koşuluyla, ön lisans ve lise mezunu usta öğreticilerden KPSS puanına sahip olan ve yapılacak sınavla yeterlilik sağlayanların alımını gerçekleştirme anlayışını benimseyen bir uygulamanız olacak mıdır?

4-Önlisans ve lise mezunlarından açılan kadrolara başvuracak olanların yapılacak bir merkezi yeterlilik sınavından geçirilmelerini düşünüyor musunuz?

5-Son yıllardaki uygulamada, binlerce Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu  öğretmen atama ve görev beklerken, usta öğretici belgesi olmayanların iki yıl Halk Eğitim Merkezlerinde kurs görmek şartıyla kurs açma hakkı elde edip kurs açarak halkın eğitiminde sorumluluk üstlenmiş olmalarının yarattığı olumsuzlukları giderecek bir uygulamayı ne zaman hayata geçireceksiniz

 

 

mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim