Öğretmen Diyarı

Ünlü Liseler Kiralık Emlak Olacak

Yeni yasa ile okulların kiralanması gündemde. Kiralanan okulun öğrencileri ise başka okullara gönderilecek. Hükümetin Kampüs Okullar Projesi olduğunu ve bunun için zemin hazırlandığını belirten Eğitim-İş 2. Nolu Şube Başkanı Ömer Lütfi Değirmenci, 'Kent içindeki okullar boşaltılarak yerleri ranta kurban edilecek. Bunun için zemin hazırlanıyor' dedi.

Aykut Polatlı - haberekspres.com.tr - Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi kapsamında İzmir Atatürk Lisesi, İzmir Kız Lisesi gibi İzmir'in simgesi liseler yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yeni yasa ile birlikte okulların kiralanması da gündeme geldi. AKP hükümeti 2012-2013 yıllarında Maliye Bakanlığı'na bağlı Milli Emlak tarafından okulların değeri belirlendi. 2014 yılında ise hükümet yeni eğitim stretejisini açıkladı. Bu eğitim stretejisine göre İzmir'in tarihi okulları da olmak üzere şehir içindeki okullar, şehrin dışına kampüs okullar projesi ile taşınması konusunda hedefler açıklandı. Dershanelerin özel okullara dönüştürülme projesinin içinde bulunduğu torba yasa ile özel kurumların okul binalarının kiralamasının da önü açıldı. İzmir Eğitimsen 1 Nolu Şube Başkanı Bahri Akkan, 'Konuyu gündeme getirmek için şu anda kamuoyunun tepkisinin az olduğu bir zaman bekleniyor ya da az olması için koşullar hazırlanıyor' dedi.

Şehirler boşaltılacak

Okulları kiralanma notasında açıklık getiren Akkan, 'Satılma anlamında bir şey yaşanmadı ama hukuksal zemin de oluşturdular. Torba yasa ile birlikte dershanelerin özel okula dönüştürülmesi  çerçevesinde, bu okullar eğitim için kullanmak amacıyla var olan, Milli Emlak tarafından belirlenen değerinin' yüzde 10'nu kadarı bir değerle kiralanabiliyor' dedi. Orada okuyan ve tercih eden öğrencilerin devletin belirlediği okullara ya da binalara yönlendirileceğini belirten Akkan, 'Merkezde rantı yüksek okulları satıp, şehir dışında kampüs oluşturma projeleri var. Boş bir yer bulup oraya bina inşa edip öğrencileri de oraya transfer edebilirler. Bu risk daima var. Bunun  zeminin torba yasa ile oluşturdular' diye konuştu.

Kiralanıp unutulması beklenecek

Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube, Merih Eyyüp Demir de konuyla alakalı olarak tüm yaşanan olayların üst üste koyunca olayın ciddiyetinin daha iyi kavrandığını söyledi. İl özel idare mallarının kullanım hakkının devletin insiyatifine geçtiğini hatırlatan Demir, 'Bu süreç içersinde dershanlerin dönüşümü konusunun daha iyi irdelenmesi gerekiyor' dedi. Demir, devletin 99 yıllık kira sözleşmeleri yaptığının da altını çizerek, 'Buralar uzun süre kiralanıp, değeri düşürülmek isteniyor. Devletin eliyle birilerine peşkeş çekilmek isteniyor. Bu okullar İzmir'in önemli değirleridir. İzmirlilerin bu konuda bilgilendirilmesi gerekmektedir.' dedi

Hiçbir şey rastlantı değil

Hükümetin Kampüs okullar Projesi olduğunu ve bunun için zemin hazırlandığını belirten Eğitim-İş 2. Nolu Şube Başkanı Ömer Lütfi Değirmenci, 'Kampüs okullar icraata geçirilince şehrin içindeki okullar boşaltılmış olacak. Sonra da bu okullar ya satılacak ya da kiralanacaktır' dedi. Bu tür bir plan neticesinde şehir içersindeki okulların ranta kurban gideceğini de ekleyen Değirmenci AKP'nin en küçük bir güven duygusunu bırakmadığını belirterek, 'Buca, Bornova ve Çiğli gibi bölgelerde 20 bin kapasiteli okullar oluşturulması planlanıyor. Böylelikle okulları biraraya toplamayı düşünüyorlar. Bu olursa şehir merkezinde okulların ranta dönüştürülmesi önünde hiçbir engel kalmayacaktır. AKP'nin yaptığı hiç bir şey rastlantı değildir. İzmir okullarına sahip çıkmalı.' 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol