Öğretmen Diyarı

Üniversiteye yerleşemeyenler için son umut!

Üniversite öğrencileri için kayıtlar yarın sona eriyor. Kayıtlardan sonra tercih yapıp kaydolmayan öğrencilerden doğan ek kontenjanlar belirlenecek.

İlk tercihlerinde yerleşemeyen öğrenciler için yeni bir fırsat olan ek yerleştirme başvuruları ise 17 Ağustos’ta başlayacak.

Üniversitelerde 784 bin 950 aday tercih ettiği bölüme yerleşti. Yerleşen öğrenciler için kayıt süresi 7 Ağustos Cuma günü sona eriyor.

Üniversitelerin doluluk oranlarına bakıldığında, İlk yerleştirme sonuçlarına göre 16’sı devlet 17’si vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 33 üniversite tüm kontenjanlarını doldurdu. 2014 yılında %100 doluluk oranı yakalayan üniversite sayısı 10’u Devlet , 5’i Vakıf Üniversitesi olmak üzere 15’ti.

Herhangi bir bölüm ve programa yerleşemeyen adaylar için ikinci bir şans olan ek yerleştirme başvuruları da 17 Ağustos’ta başlayacak. İlk tercihlerde yerleşen öğrencilerin ne kadarının kayıt yaptıracakları 7 Ağustos’tan sonra belli olacak. Geçen yıllarda özellikle bazı bakıf üniversitelerinde yerleştirme ile kayıtlar arasında ciddi farklar oluşmuştu. Eğitimciler bu farkları, öğrenci ve velilerin yapılan burs reklamı aldatmacasına bağlamışlardı.

YÜZDE YÜZ TERCİH EDİLEN ÜNİVERSİTELER

Kontenjanlarının tümünü dolduran Devlet Üniversiteleri, kontenj sırasıyla; Trakya, Mehmet Akif Ersoy, Bozok, Boğaziçi, Yıldırım Beyazıt, Karamanoğlu Mehmetbey, İzmir Katip Çelebi, Alanya Alaattin Keykubat, Erzurum Teknik, Mardin Artuklu, İstanbul Medeniyet, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Adana Bilim ve Teknoloji, Galatasaray, Abdullah Gül ve Hakkari Üniversitesi oldu.

Kontenjanlarının tümünü dolduran Vakıf Üniversiteleri sırasıyla: İhsan Doğramacı Bilkent, Yaşar, TOBB Ekonomi ve Teknoloji, Koç, Melikşah, Sabancı, MEF, FSMVÜ, Bursa Orhangazi, Nuh NaciYazgan, Uluslararası Antalya, TED, Bezmiâlem, Şifa, SANKO ve Yüksek İhtisas Üniversitesi oldu.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim