Öğretmen Diyarı

Üniversitenin keçileri damızlık ve kurbanlık olarak satılacak
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde (MAKÜ) yapılan çalışma sonucu geçen yıl yerli ırk olarak tescil edilen Honamlı keçisi, üniversitede hem damızlık hem de kurbanlık olarak satılacak.

MAKÜ Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Elmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üniversite olarak 8 yıldır Honamlı keçi ırkı üzerinde bilimsel çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Honamlı keçisi ırkının bir milli değer olduğunu belirten Elmaz, üniversite olarak görevlerinin Honamlı keçisiyle ilgili ıslah çalışmalarını yapıp, sahadaki yetiştiricilerin damızlık ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu kaydetti.

Elmaz, bu yıl ilk defa damızlık Honamlı keçilerini satmayı planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"15 damızlık tekemiz var. Bunun dışında sürüden ayıkladığımız 21 keçiyi de kurbanlık olarak satacağız. Damızlık tekelerimiz canlı ağırlık üzerinden kilogramı 25 liradan satılacak. Kurbanlık keçilerimiz de canlı ağırlık üzerinden dişileri 12 liradan, erkekler ise 13 liradan satılacak. 6 Eylül salı günü satışlarımız başlayacak. Keçi yetiştiricileri saf, hastalıktan arınmış ve verim düzeyi belirlenmiş Honamlı keçilerini satın alsınlar ki sürüleri saf Honamlı olarak yetiştirebilsinler."

- "Üniversiteden keçi alan yetiştiriciler uyum sorunu yaşamayacak"

Honamlı keçilerini yetiştirirken sahadan kopuk yetiştiricilik yapmadıklarını dile getiren Elmaz, çobanların sahada her sabah ve her akşam 3-4 saat keçileri güderek yetiştirdiklerini anlattı. Elmaz, keçilerin kampüs alanında güdüldüğünü belirterek, üniversiteden keçi alan yetiştiricilerin uyum sorunu yaşamayacaklarını söyledi.

Saf Honamlı sürüsünün olduğu tek yerin MAKÜ olduğunu ifade eden Elmaz, "Biz burada Honamlı keçisini üretip damızlık veya kurbanlık olarak satacağız. Keçi etini ülkemizin et krizini çözme noktasında alternatif olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Üniversite olarak bu konuda çalışmamızı sürdüreceğiz. Bunu yaygınlaştırdığımızda et ithalatının önüne geçmiş olacağız." dedi.
Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim