Öğretmen Diyarı

Üniversitelilerin engellilerle empati zamanı

DHA
Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerinden Ozancan Bulur ile Muratcan Koç, Engelliler Haftası nedeniyle bir gün görme engelli, bir gün de bedensel engelli gibi yaşadı. Öğrenciler, 2 günde engellileri bir ömre sığmayacak kadar anladıklarını söyledi.

KAÜ Yabancı Dil Yüksekokulu öğrencileri, Dünya Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Kars Dolunay Derneği Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker öncülüğünde kendi duyarlılıklarıyla bir proje geliştirdiler. Etkinlik kapsamında 2 öğrencinin yer aldığı ‘Bugün Benim Empati Günüm’ projesi dahilinde Tuncelili Ozancan Bulur ve Tokatlı Muratcan Koç, 2 gün süreyle engelli yaşam mücadelesi verdi. İlk günün tamamını gözleri kapalı yaşayan Ozancan Bulur, ertesi gün tekerlekli sandalyeye mahkum olurken, ilk gününü tekerlekli sandalyede geçiren Muratcan Koç da ikinci günü gözleri kapalı geçirdi. Toplumda farkındalık yaratmak ve engellilerin yaşadığı sorunları yanı başında hissettirmek adına projenin yapıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, "Bu iki arkadaşımız sık sık Dolunay Derneği’ni ziyaret ediyorlardı ve oradaki bir takım etkinliklere katılıyorlardı. Geçtiğimiz günlerde de empati tekerlekli basketbol oyunu oynadılar. Dünya Engelliler Günü için de böyle bir çalışmada bulunmak istediklerini söyleyince de bizlerin niyetine katkı sağlamış oldular. Yalnız okulda değil, okula gelirken de odalarına giderken de okul kantinine hatta lavaboya gittiklerinde de bu şekilde gittiler ve kısacası bütün günlerini bir engellinin yaşadığı gibi yaşamaya çalıştılar" dedi.

Engelli insanları anlamak için projede olduklarını belirten Ozancan Bulur, gözleri kapalı olduğu gün kar yağdığını ancak kendisinin göremediğini söyledi. Sadece soğuğu, rüzgarı hissettiğini aktaran Bulur, "Yanınızdan geçenleri duyuyorsunuz ama göremiyorsunuz. Dünyadaki güzellikler ve kötülükler hiçbir şeyden haberiniz yok. Sevdiğin, değer verdiğin hiç kimseyi göremiyorsun. Yediğin şeyi hissediyorsun ama göremiyorsun. Gözlerine bir perde iniyor ve dünya kapkaranlık oluyor" diye konuştu.

Tekerlekli sandalyeyle okula giderken çok zorluk yaşadığını anlatan Tokatlı Muratcan Koç ise şunları söyledi:

"Belim uyuştu, çok ciddi anlamda zorluk yaşadım ve ayak parmaklarım buz kesmişti resmen. Bugün okula görme engelli olarak geldim ve sabah kar yağarken bunu göremedim. Dışarıdaki her şeyi bana arkadaşım anlattı ve yürürken birkaç defa kayarak düşme tehlikesi yaşadım. Fransızca dersine girdiğimizde hoca ders anlatırken bir anda boşluğa düştüm ve daraldım. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız, onlar da bir insan ve bizim gibiler. Engellerine bakaraktan kesinlikle ön yargıyla yaklaşmamalıyız ve onları topluma kazandırmak adına elimizden gelen çabayı göstermeliyiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol