Öğretmen Diyarı

Üniversiteliler mutlu ama kararsız

Yüzde 35'i ise ülkenin ekonomik ve siyasi geleceğiyle ilgili bir kararları olmadığını ifade etti.
Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Sevüktekin, Doç. Dr. Mehmet Nargeleçekenler ve öğretim görevlisi Işın Çetin Türkiye'deki üniversite gençliğinin sosyo-ekonomik profilini çıkardı. Ankete 3 bin öğrenci katıldı.

Soruları yanıtlayan öğrencilerin yaklaşık yüzde 75'i hayattan genel olarak memnun olduklarını belirtti. Memnun olmayanların oranı ise yüzde 11. Öğrencilerin yüzde 30'u ülkenin ekonomik olarak iyiye gideceğini söylerken yüzde 32'si ise kötüye gideceğini yüzde 37'si ise kararsız kaldı.

FİKİRLERİ YOK

Öğrencilerin karar veremedeği bir konuda ülkenin siyasi geleceği oldu. Öğrencilerin yüzde 26'sı ülkenin siyasi olarak iyiye gideceğini, yüzde 40'ı kötüye gideceğini düşünüyor. Ülkenin sosyal açıdan geleceği sorulduğunda ise öğrencilerin yüzde 34'ü iyi, yüzde 31'i kötü cevabını verdi. Karasız olanların oranı ise yüzde 35 oldu. Son olarak yüzde 26'sı hükümetin 2023 hedefine ulaşamayacağını düşünürken, yüzde 38'i ulaşacağını belirtti. Bu konuda da kararsızların oranı yüzde 36 olarak hesaplandı.

OKUDUKLARI BÖLÜMDEN MEMNUN

Ankette öğrencilerin yaklaşık yüzde 60'ı üniversiteyi ilk girişte, yaklaşık yüzde 31'i ikinci girişte kazandığını belirtti. Araştırma, öğrencilerin yaklaşık yüzde 77'sinin okuduğu bölüme isteyerek geldiğini ortaya koydu. Bu oran öğrencilerin bilinçli tercih yaptıklarını göstermesi açısından dikkat çekti. Öte yandan öğrencilerin yüzde 70'i okuduğu üniversiteden memnun.

LİSE EĞİTİMİ YETERSİZ

Soruları yanıtlayan öğrenciler üniversite sınavında başarılı olmalarını kendi başarılarına bağladı. Zira her dört öğrenciden ikisi kendi çalışması sonucunda üniversite sınavını kazandığını belirtirken biri dershane sayesinde biri de lise eğitimi ve diğer nedenlerden ötürü üniversite sınavını kazandığını söyledi. Bu sonuca göre öğrenciler içerisinden lise eğitiminin yetersiz olduğunu düşünenlerin oranı oldukça yüksek olduğu anlaşıldı.


Herkes ingilizce biliyor!

Yapılan ankette en iyi bilinen yabancı dilin İngilizce olduğu belirlendi. İngilizcesinin çok iyi olduğunu söyleyen öğrenciler yaklaşık yüzde 9. İyi olduğunu söyleyenler yüzde 25 ve orta düzeyde diyenler ise yüzde 39. Bu sonuç öğrencilerin yarsından fazlasının iletişim kurabilecek kadar İngilizce bildiğini gösterdi. 

Yüzde 60'ı burssuz okuyor

Ankete katılan öğrencilerin yüzde 60'ı burs almadığını söyledi. Bu durum öğrencilerin harçlıklarını ailelerinden aldığını gösterirken harçlık miktarı ise yüzde 25'i 500 TL'den fazla, yüzde 32'si 200-500 TL arasında olduğunu beyan etti.

NESRULLAH SONAY / BUGÜN GAZETESİ


Türkiye eğitim


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim