Öğretmen Diyarı

Üniversiteli olmanın bedeli ne kadar?

 

 

Hürriyet Eğitim

5 Ocak’ta başlayan 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'ne (ÖSYS) başvuru işlemleri, 19 Ocak Pazartesi günü sona erecek. Sınav ücretleri ise 20 Ocak Salı akşamına kadar yatırılabilecek. ÖSYS’ye 12 Ocak Pazartesi saat 15.00’e kadar 1 milyon 17 bin 872 aday başvuru yaptı. Bu adaylardan 995 bin 405'i 2015-YGS’ye girmek için, 22 bin 467'si ise sadece sınavsız geçiş için başvurdu.

 

YGS’ye girmek isteyen adaylar ÖSYM’ye 50 lira sınav ücreti ödeyecek. YGS’den 180 puan alıp geçen adaylar daha sonra Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) girecek. LYS toplamda 5 oturumda yapılıyor.  LYS’nin her bir oturumu için ücretler ise 30 lira. ÖSYM’den şifre edinmek 5 lira, fotoğraf eklemek ve güncellemek için ise 10 lira. 

 

ÖSYM’ye itiraz 20 TL

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen ÖSYM, sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamayacağını duyurdu. İsteyenler soruların incelenmesi için başvuru yapabilecek. Ancak inceleme isteği adaylara pahalıya patlayacak. Çünkü bir soruya itirazın bedeli 20 TL.

Sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesine yönelik itirazlar, sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde genel amaçlı dilekçe örneğiyle yapılacak. Her bir dilekçede sadece bir soruya itiraz edilebilecek.

 

Cevap kâğıdına bakmak 50 TL

Sınava girdikten sonra soru kitapçığını ve cevap kağıdını görüntülemek isterseniz her biri için ÖSYM’ye 50 lira ödemeniz gerekiyor. YGS ve LYS’nin tüm oturumlarına girdiyseniz ve soru/cevap kağıtlarına bakmak isterseniz 6 oturum için ÖSYM’ye 300 lira ödenecek. Yani üniversiteye girmek için yalnızca ÖSYM’ye 515 lira ödemeyi gözden çıkarmalısınız.

 

İtiraz bedeli nereye yatırılacak?

Soru başına itiraz bedeli olan 20 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi hesabına yatırılarak, banka dekontu dilekçeye eklenecek. Soru kitapçığı ve cevap kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Ayrıca sınav sonuç belgesi almanın ücreti ise 10 TL. 

Adaylar her türlü yazışmada ÖSYS kılavuzu ve ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini kullanacak. Dilekçenin işleme konulabilmesi için adayın, talebini açıkça belirtmesi ve dilekçe üzerindeki bütün bilgi alanlarını doldurması gerekiyor. Bilgi alanları eksik olan ve talebin açıkça belirtilmediği dilekçeler işleme alınmayacak. Adaylar dilekçelerinin aslını ÖSYM’ye ulaştıracak.

Başvuru tarihleri, sınavlar ve ücretler

-YGS Başvuru: 5-19 Ocak

-YGS Başvuru Ücreti: 50 TL

-Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti: 15 TL

-Başvuru Hizmeti Ücreti: 3 TL

-ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Şifre Edinme Ücreti: 5 TL

-ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti: 10 TL

-YGS, 15 Mart Pazar günü uygulanacak. 

-LYS Başvuru tarihleri: 8-21 Nisan

-LYS Başvuru Ücreti: Her sınav için 30 TL

-LYS uygulama: 13-14-20-21 Haziran

-Ek Yerleştirme Ücreti: 15 TL

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim