Öğretmen Diyarı

Üniversitelerin Formasyon Kontenjanları Açıklandı

YÖK, önceki başvurular sonucunda pedagojik formasyon için kontenjan açmış, kontenjanlara üniversitelerden mezun olanlar yerleşmişti. Bu sefer yeni alınan bir kararla son sınıf öğrencileri için de pedagojik formasyon sertifika programının açılmasına karar verildi. Kararla birlikte son sınıfta mezun durumunda olan öğrenciler ve ilk defa formasyon eğitimine başvuran mezunlar üniversitelere kabul edilecek. Her üniversite için farklı kontenjan sayıları belirlendi ve bugün itibarıyla kamuoyuna sunuldu. 

 

Kayıtların tekrar açılmasında önceki formasyon programına yapılan kayıtların bazı üniversitelerde yetersiz olması da eklenince YÖK kurulu tekrar bir formasyon programı açmaya karar verdi. 25 Haziran tarihli YÖK toplantısından da bu karar çıkınca üniversiteler tek tek formasyon için oluşturdukları kontenjanları kamuoyuna açıkladı. Formasyona sadece mezuniyet hakkı elde edebilen son sınıf öğrencileri ve daha önce hiç formasyon eğitimine başvurmayan mezun olmuş kişiler başvurabilecek. ÖSYM tarafından hali hazırda bir programa yerleştirilmiş adaylar ise herhangi bir ek başvuru yapmadan üniversitelerinde mevcut durumlarını koruyacak. 

 

Hemen her dersten formasyon eğitimi için kontenjan açıldı. En fazla kontenjan açılan bölümler ise Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, ingilizce, tarih ve biyoloji bölümleri oldu. Üniversiteler aday kabul ederken öğrencilerin o yıla kadar aldığı genel not ortalamalarına göre alım yapacak. Ayrıca bu öğrencilerden ALES sınavına girme şartı aranmayacak. Programlar için belirlenen akademik takvim yerleştirmeler yapıldıktan kısa bir süre sonra üniversitelerin internet sayfalarında duyurulacak. İşte her üniversitenin açtığı kontenjanlar:

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol