Öğretmen Diyarı

'Üniversitelerimiz tek tiplilikten kurtulmalı'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: - "Üniversitelerimizin tek tiplilikten kurtulup, hepsinde misyon farklılaşmasına gidecek yolu açmak istiyoruz"

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin tek tiplilikten kurtulup, hepsinde misyon farklılaşmasına gidecek yolu açmak istediklerini söyledi.


Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı Odaklı Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere şehre gelen Saraç, beraberindeki rektörlerle Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti.


Saraç, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, toplantıya 25 üniversite rektörünün katılacağını belirterek, "Yakın dönemde üniversitelerimizin bölgesel kalkınmadaki rolünü artırmaya yönelik çalışma başlattık. Ankara'dan yönetme yerine, Anadolu'da üniversitelerimizle bir arada bulunarak bu süreci yürütelim istiyoruz" dedi.


Toplantının ilkini, Bingöl'de 22 üniversite rektörünün katılımıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Saraç, "İkinci ayağını da Ordu Üniversitesinde gerçekleştireceğiz. Toplantıda üniversitelerimizin bölgesel gelişimlerini müzakere edeceğiz" diye konuştu.


Saraç, "yükseköğretimde artık yeni bir safhaya geçtiğimizi söylemek istiyoruz" ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:


"Üniversitelerimizin tek tiplilikten kurtulup, hepsinde misyon farklılaşmasına gidecek yolu açmak istiyoruz. Eğer bu olduğu taktirde, özellikle kalite kurulunun da bu sürece katkısıyla birlikte yükseköğretimde yapısal bir dönüşümün başlayacağını umuyoruz."


Vali Balkanlıoğlu ise ziyaret dolayısıyla Saraç, beraberindeki Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve diğer rektörlere teşekkür ederek, toplantının Ordu'da yapılacak olmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim