Öğretmen Diyarı

Üniversitelerde 2 bin Suriyeli öğrenciye eğitim verilecek

YÖK'ün 9 Ekim 2013'teki kararıyla ülkelerindeki iç karışıklıklar nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriyeli öğrencilere, Türk üniversitelerinde öğrenim görme imkanı tanındı. Kapılarını Suriyeli öğrenciler için açan 8 üniversitede, bu yıl bin 707 öğrenci öğrenim görecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ülkelerindeki kriz nedeniyle Türkiye'de bulunan Suriyeli öğrencilerin üniversitelerde eğitim ve öğretimlerini alabilmelerine yönelik çalışma başlatılmasını ve bu kapsamda kapılarını Suriyeli öğrencilere açacak olan üniversitelerin eğitim programlarında nitelik kaybı yaşanmaması için de gerekli tedbirlerin alınmasını istemesi üzerine, bu yılın başında YÖK'te 8 üniversite rektörünün katılımıyla toplantılar düzenlendi. Bu toplantıların ardından YÖK, 8 üniversitede Suriye'den Türkiye'ye gelen öğrenciler için öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açılabilmesine karar verdi.
Bu kapsamda Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Harran, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinin, Suriye'den gelen öğrenciler için Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun onayıyla yurtdışından öğrenci kabulü çerçevesinde, öğretim dili Türkçe ve yabancı dilde program açabilmesine olanak sağlandı.

Mühendislik, mimarlık gibi bölümlere talep yoğun
YÖK ve üniversitelerden alınan bilgiye göre, bu yıl söz konusu üniversitelerde toplam bin 707 Suriyeli öğrenci eğitim görecek.
Suriyeli öğrencilerin en çok kayıt yaptırdıkları bölümler arasında mühendislik-mimarlık, iktisadi ve idari bilimler ile fen-edebiyat fakülteleri bulunuyor. Bu üniversitelerin mühendislik-mimarlık fakültelerinde 409, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde 245, fen-edebiyat fakültelerinde 218, ilahiyat fakültelerinde 184, eğitim fakültelerinde 86, sağlık bilimlerini içeren fakültelerde 85, tıp fakültelerinde ise 67 öğrenci öğrenim görüyor.

En çok Suriyeli öğrenci Gaziantep Üniversitesi’nde
8 üniversite arasında en çok Suriyeli öğrencinin kayıt yaptırdığı üniversite, 788 Suriyeli öğrenciye kapılarını açan Gaziantep Üniversitesi oldu. Bu üniversitede 507 erkek, 281 kız öğrenim görecek. Gaziantep Üniversitesi’ni 213 Suriyeli öğrencinin kayıtlı olduğu Mersin Üniversitesi izledi. Bu üniversitede 100 erkek, 113 kız öğrenci bulunuyor. Harran Üniversitesi’nde ise 73 erkek ve 105 kız öğrenci olmak üzere toplam 178, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde 100 erkek ve 51 kız olmak üzere toplam 151; Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nde de 65 erkek ve 59 kız öğrenci olmak üzere 124; Mustafa Kemal Üniversitesi’nde ise 39 erkek 72 kız olmak üzere toplam 111; Çukurova Üniversitesi’nde 61 erkek ve 18 kız olmak üzere toplam 79; Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde 32 erkek ve 31 kız öğrenci olmak üzere toplam 63 öğrenci öğrenim görecek.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol