Öğretmen Diyarı

Üniversite öğrencilerine bölüm değiştirme hakkı

 

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve LisansDüzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi TransferiYapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte 21 Eylül2013 tarihi itibariyle değişilik yapıldı.

 

Yapılan değişiklikle yatay geçişlerde önemli bir değişiklik yapıldı.

 

Yüksek öğretim kurumları arasındaki yatay geçişler 2 şekilde olabilmektedir. Birincisi genel notortalaması ve üniversitelerin açtığı kontenjanlaragöre yürütülmektedir. Diğer ise merkezi yerleştirmepuanına göre yapılan yatay geçişlerdir.

 

21 Eylül itibariyle, merkezi yerleştirme puanına göre yapılan yerleştirmeler yeniden düzenlenmiştir. Konuya ilişkin olarak yönetmeliğe eklenen madde şu şekildedir:

 

“Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

 

EK MADDE 1 – (1) Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediğiüniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda,hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için eğitim öğretim döneminin başlamasından itibaren en geç bir ay içinde başvuru yapabilir ve bu durumdaki adayların başvuruları yükseköğretim kurumlarınınilgili kurulları tarafından değerlendirilerek ilgili yıl için söz konusu diploma programının ÖSYM Kılavuzunda öngörülen öğrenci kontenjanının %10'unu geçmemek şartıyla yatay geçişleri kabul edilir. Başvurununkontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarakkontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir."

 

Bu maddeye göre, merkezi yerleştirme puanı, yatay geçiş yapmak istediği diploma programına eşit veya daha yüksek puan alanlar, eğitim başladıktan sonra 1 ay içinde başvurabilecek.

 

İlgili üniversite, bu geçişlere yüzde 10 kontenjan ayıracaktır.

 

Başvuru kontenjandan fazla ise ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanarak sıralanarak kontenjan kadaradayın yatay geçişi kabul edilecektir.


Gaziosmanpaşa Üniversitesi, merkezi yerleştirme puanıyla geçişe dair bir takvim açıklamıştırTakvimi görmek için tıklayınız.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim