Öğretmen Diyarı

Üniversite Öğrencilerine 625 Lira Destek

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından daha önceden yapılan açıklamaya göre üniversitelerde bazı bölümlerde öğrenim gören öğrencilere 625 lira destek çıkacağını belirtti.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından verilecek burs ''YÖK Destek Bursu'' adıyla gerçekleşecektir. Aşağıda belirtilen bölüm öğrencileri bu burstan faydalanabilecektir;

** Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Biyosistem Mühendisliği, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Zootekni, Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Yer Bilimleri Mühendisliği, Balıkçılık Teknolojisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Organik Tarım İşletmeciliği, Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Su Bilimleri ve Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerinde eğitim gören öğrenciler gerekli şartları sağladıktan sonra bu burstan faydalanabilecekler.

Burstan Faydalanabilecek Adaylarda Aranan Bazı Şartlar

1- T.C. vatandaşı olmak.

2- ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan 2017 ÖSYS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.


 
3- Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.

4- Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak.

5- Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan öğrencilere zorunlu hazırlık sınıfı ve lisans öğrenim süresi (4 yıl, çift anadal programında kayıtlı öğrencilere ise en fazla 5 yıl) boyunca ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65'in altına düşmemesi şartıyla 2017 yılı için aylık 625 TL(12 ay boyunca) "YÖK Destek Bursu" verilecektir.

YÖK yaptığı açıklamada;

 "Geçen yıl başlattığımız burs kapsamındaki tarım, ziraat, orman, su ürünleri ile bu yıl başlatacağımız yer bilimleri ve temel bilimlerin bütün programları da ilave edildiğinde devlet üniversitelerimizde toplam 448 program bulunduğunu görüyoruz. 448 programa ilk üç sırada yerleşecek öğrencilerin tümü yani bin 344 öğrencimiz bu burs imkanından yararlanacaklar.'' ifadelerini kullanarak öğrecilerimizi bilgilendirmiştir.

Kamupersoneli.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim