Öğretmen Diyarı

Üniversite öğrencileri okul terkini önleyecek

Esra ÜLKAR
Akademisyenler, üniversite öğrencileri, öğretmenler el ele vererek okulu terk etme riski taşıyan öğrenciler için çalışacak. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ), Maltepe Kaymakamlığı işbirliği ile ‘Liseden Üniversiteye Gençler Birlikte’ projesini başlattı.

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığın belirlediği bir lisede yürütülecek çalışmada, üniversitenin psikoloji ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık programından 55 öğrenci görev alacak. Akademisyenler ve okulun öğretmenleri de destek verecek. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek projeyi, SOYAÇ Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci, anlattı: Geçen yıl çalışan çocuklarla yürüttüğümüz projede, hepsinin okul hayatının bitmesiyle ilgili büyük pişmanlık ve yas içinde olduklarını gördük. Araştırdığımızda, okul terklerinin ne kadar kolay gerçekleştiğini fark ettik. Bu çocukların eğitim haklarının ellerinden, okul sistemi tarafından alındığını öğrendik.

Belirlenen lisede, okul terkiyle karşı karşıya olan çocukların okula bağlanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Öğrencilerle sanat, fotoğraf, pastacılık gibi atölyeler yapıyoruz. Bu işten liseliler kadar üniversite öğrencileri de çok şey öğrenecek. Çalışmalarımızı diğer ilçelerle, illerle de paylaşmak istiyoruz. Çalışan çocuklarla yaptığımız araştırmada okuldan uzaklaşmalarının temel nedeni olarak hep okulu işaret ettiler. Okulun yeterince kapsayıcı olmadığını, örseleyici olduğunu, rehberlik servislerinin hiç devrede bulunmadığını ve destek görmüş olsalardı okulda kalacaklarını vurguladılar. Dezavantajlı çocuklar, okulda da barınamayınca tutunacak bir aileleri de olmadığı için kendilerini sokakta buluyorlar.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol