Öğretmen Diyarı

Üniversite kütüphanelerinin sayısı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere göre, üniversite kütüphanelerinin sayısı, 2015 yılında 2014’e göre yüzde 0.7 azalarak 555 oldu. Bu kütüphanelerde kayıtlı üye sayısı 2015’te, 2014 yılına göre yüzde 1.3 azalarak 3 milyon 820 bin 761’e indi. YÖK’ün istatistiklerine göre 2015-2016 akademik yılında Türkiye’de 109’u devlet, 76’sı vakıf üniversitesi olmak üzere 185 yükseköğretim kurumu bulunuyordu. 15 Temmuz’un ardından 15 vakıf üniversitesi kapatıldı ancak TÜİK bu verileri hazırlarken, kapatılan yükseköğretim kurumları eğitime devam ediyordu. Buna rağmen kütüphane sayısında azalma tespit edildi. “Üniversite sayısı artmasına rağmen nasıl oldu da kütüphane sayısı azaldı?” sorusuna ise Kütüphaneciler Derneği Başkanı Ali Fuat Kartal, “Bazı fakülte kütüphaneleri kapanmış olabilir. Bazen bunlar kapatılıp üniversitenin merkez kütüphanelerine eklenebiliyor” diye cevap verdi. Kartal’ın iddiasına göre, üniversite kütüphanelerinde yeterli denetim yapılmıyor. Bazı vakıf üniversiteleri denetimleri geçirene kadar bir yerlerden kitap alıyor.

DENETİM GEÇİŞTİRİLİYOR


Kütüphaneciler Derneği Başkanı Kartal, konuyla ilgili şunları anlatıyor: Bazı fakülte kütüphaneleri kapanmış olabilir. Bazen bunlar kapatılıp üniversitenin merkez kütüphanelerine eklenebiliyor. YÖK’te kütüphaneci arkadaşlardan oluşan komisyon kuruldu. Üniversite kütüphanelerinin standartları belirlendi. YÖK’te bununla ilgili bir toplantı da yapıldı. Yeni üniversite açılırken YÖK birtakım kriterler arıyor. Belli sayıda kitabı olması lazım gibi... Ama bazı yeni kurulan üniversiteler, bu standartlara dikkat etmiyor. Vakıf üniversitelerinin bir yerlerden kitap alıp denetimi geçiştirdiği olabiliyor. Ciddi anlamda bir denetim yapılmıyor.

BU MEKÂNLAR ÜNİVERSİTELERİN KALBİ

Kütüphaneci yok. Vakıf üniversiteleri kütüphanelerinde meslektaşlarımız asgari ücretle çalıştırılıyor. Hem kalifiye eleman isteniyor, hem ücret verilmiyor. Bazılarının dışında durum çok vahim. Normalde bir üniversite kurulacağı zaman kütüphane önce planlanmalı ama bizde öyle olmuyor. Kütüphanelerin, üniversitelerin kalbi olduğu söyleniyor. Öyle de olmalı. En İyi Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na giren kurumlara baktığımızda hepsinin çok iyi, zengin bir kütüphanesi olduğunu görüyoruz. Kütüphanesiz eğitim olmayacağı, akademik başarıda bunun önemi, bu sıralamalarda da ortaya çıkıyor. ODTÜ, Boğaziçi’nin çok zengin kütüphaneleri var.

Kitap sayısı arttı

Üniversite kütüphanelerindeki kitap sayısı 2015 yılında, 2014’e göre yüzde 6.2 artarak 15 milyon 256 bin 746 oldu.

Üniversite kütüphanelerinin sayısı azaldı
Üniversite kütüphanelerinin sayısı azaldı
Esra Ülkar

Kaynak: Hürriyet
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim