Öğretmen Diyarı

Üniversite bünyasinde organik ürün yetiştiriliyor


İlde tarımla ilgili kurum, kuruluş ve çiftçilere tarımsal uygulama ve arazi yönetimi konusunda bilgiler vermek amacıyla kurulan ADYUTAYAM, ülke ve bölge ekonomisine de katkı sunuyor. Hem organik ürün yetiştirilen, hem de ildeki çiftçilerin seracılık ve bağcılık anlamında eğitimler aldığı merkezde çeşitli tarımsal projeler yürütülmeye devam ediyor. Seracılık ve bağcılık faaliyetleri yürütülen merkezde klasik bağcılık sisteminden modern bağcılık sistemine geçişin örnekleri göze çarpıyor.

ADYUTAYAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kırpık, 2017 yılı içerisinde sera alanlarının düzenlendiğini ve kullanıma elverişli hale getirildiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Kırpık, "Hiç ilaçlama yapmadan, kimyasal kullanmadan ve gübreye gerek duymadan sırık salatalık başta olmak üzere yeşil soğan yetiştirdik. Çok güzel ürünler elde ettik. Bunun yanı sıra Kahta meslek Yüksekokulundan da aldığımız araç destekleriyle 2016 yılında 2 dekarlık alanda çilek yetiştirdik. Bunu iki şekilde yaptık. Birisi düz toprakta diğeri ise malçlama usulü ile gerçekleştirdik. Düz topraktakinin aromasının daha iyi olmasına rağmen malçlama yöntemi ile üretilen çileklerin boyutu daha iri oldu. Burada yetiştirilen ürünler üniversitemiz personeli tarafından da satın alınabilirken, merkezde tamamen doğal yani organik ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olmayan tarım ürünleri yetiştirilmekte."dedi.

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim