Öğretmen Diyarı

Üniversite bile karıştırmış: Astroloji değil Astronomi!
 Gelen tepkiler sonrası iptal edilen Astroloji kursuyla ilgili üniversite yetkililerinin açıklaması: "Astronomi kursu açacaktık. Lansmanı yanlış yaptık"
Astroloji ve Astronomi, halk arasında isimlerinin yakınlığı nedeniyle karıştırılıyor ve birbiri yerine yanlış bir şekilde kullanılıyor. Sakarya Üniversitesi de açacakları Astroloji kursuna tepkiler gelince bu gerekçeye sığındı. “Astroloji değil Astronomi olacaktı” Dedi.


Gelen tepkiler sonrası iptal edilen Astroloji kursuyla ilgili üniversite yetkililerinin açıklaması: “Astronomi kursu açacaktık. Lansmanı yanlış yaptık” 
Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından açılan ‘Astroloji Sertifika Programı’ gelen tepkiler üzerine durduruldu. Merkez Müdürü Zekeriya Parlak kursun yanlış anlaşıldığını söyleyerek, “Astronomi eğitimi olarak planlamıştık. Lansmanı yanlış yapmışız” dedi.

 
Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Mart ayında Astroloji Sertifika Programı açma kararı aldı. 2 ay sürmesi planlanan kursla ilgili olarak duyurular ‘gelisim.sakarya.edu.tr’ adresinden de ilan edildi. “Astroloji gök cisimlerinin canlı ve cansız varlıklar üzerindeki etkilerini araştıran bir bilimdir” diye yapılan duyurulara Türk Astronomi Derneği, Sakarya Üniversitesi’ni arayarak astroljinin bilim olarak tanımlaması yanlış diyerek itiraz edince astroloji kursu iptal edildi ve duyurular da internet sitesinden çıkarıldı.

“YANLIŞ LANSMAN YAPMIŞIZ”

Sakarya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Zekeriya Parlak, merkez olarak bazı zamanlarda çeşitli sertifika programları düzenlediklerini söyleyerek, “Bazen firmalarla birlikte yapıyoruz. Partnerimiz olan firmamızla böyle bir kurs düzenlemek için karar aldık. Kursta astronomi eğitimi olacaktı. Yanlış lansman yapmışız ve bu yanlış anlaşılmadan dolayı falcılık dediler. Kurs öncesinde internet sitemizde tanıtıma açmıştık. Talep beklerken hata olduğunu anlayınca kursu kaldırdık” dedi.

Kursu astronomi eğitimi olarak planladıklarını söyleyen Parlak, “Kurs 2 ay sürecekti uzaktan eğitim verecektik. Astronomi eğitimi olarak planlamıştık. Gök cisimlerinin tanıtımı astronomi alanında bilgiler verecektik. Ancak astoroloji olarak çıkınca iptal etmek zorunda kaldık” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim