Öğretmen Diyarı

Ünal: Dershane kanunu diye bir kanun yok

Anayasa Mahkemesi dershanelerin kapatılmasına dair düzenlemeyi iptal etti. Ancak, daha önceki kanunun yürürlüğe girmesi konusunda karar alamaz. Bu şu demek; Şu anda dershane statüsü diye bir statü söz konusu değil. Dershanelerin kapatılmasına dair bir düzenleme iptal edildi ama dershane diye de bir statü yok." dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Anayasa Mahkemesi'nin işleyişi bakımından da manidardır. Paralel yapının dışında tüm dershaneler dönüşümünü tamamladı. Aslında AYM bu kararla paralel yapının dershanelerini rakipsiz hale getirdi kendi düşüncelerine göre. Ancak statüleri olmadığı için bu mümkün olmayacaktır." diye konuştu.


Adı dershane olamaz


AK Parti'li Anayasa Hukukçusu Mustafa Şentop da AYM'nin kararıyla dershanelerin tekrar açılabileceği beklentisinin doğru olmadığını söyledi. Şentop, , "Özel öğretim kurumları arasında dershane diye bir kurum yok. İptal kararıyla, kapatmaya, dönüştürmeye dair olan maddeler bütünüyle iptal edilmiş olsa bile dershane diye bir kurum yok. Onu yeniden AYM ihdas edemez. Yeni bir kanunla bunun ihdas edilmesi lazım" dedi. Şentop, AYM'nin tavrındaki çelişkilere de vurgu yaparak, "Madem hukuka açık aykırılık görüyordunuz, yürürlüğü durdurma kararı verebiliyordun. Bu talep edildi. Vakti zamanında yürürlüğün durdurulması talebini reddetti. AYM 'açıkça hukuka aykırılığın' olmadığını düşündüğü için o kararı vermedi, 6 ayda ne değişti? Hukuk mu değişti?" diye sordu.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop, AYM'nin kararıyla, özel eğitim kurumları arasından dershane kavramının çıkartıldığını kaydetti. Şentop, "Dolayısıyla kanunun saydığı özel öğretim kurumları arasında 'dershane' diye bir kurum yok. İptal kararıyla, kapatmaya, dönüştürmeye dair olan maddeler bütünüyle iptal etmiş olsa bile dershane diye bir kurum yok, onu yeniden AYM ihdas edemez. Yeni bir kanunla bunun ihdas edilmesi lazım" dedi. Şentop, "Burada devlet, 'dershane' diye bir kavramı, nitelendirmeyi kaldırmış. Senin yaptığın ne olursa olsun ona 'dershane' diyemeyeceksin. Başka bir isimle devam etmesi gerekir. O zaman o kavramın çerçevesi de yine hukuk çerçevesinde belirlenerek devam edilecek" diye konuştu

Star Gazetesi
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim