Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenler Kadro Açığını Kapatıyor! Ücretli Öğretmenlik Atamaları Engelliyor

2014-2015 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanmasına sayılı günler kala bu ara dönemde atama bekleyen öğretmenler, ücretli öğretmenlik yapan meslektaşlarına ücretli köleliği bırakın çağrısı yaptılar. Hazırladıkları afişlerle seslerini duyurmak isteyen öğretmenler, kendi meslek şartlarının iyileşmesi, hak ettikleri mesleklerini alabilmeleri ve ilerleyen atama dönemlerinde oluşacak açığa karşılık Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) atama yapmak zorunda olacağından dolayı, çağ dışı olan bu meslek anlayışından vaz geçmeleri için bırakılmasını ve oluşacak açığı kadrolu olarak atanmaları gerektiğini bildirdiler. 

 

Her sene atamalarda büyük bir engel teşkil ettiği düşünülürken var olan açık kadrolarında ücretli kölelikle dolduğu belirtilirken, bu usulsüz uygulamadan vaz geçmenin hem kendilerinin hemde toplum algısıyla kırılarak olabileceğini belirttiler. Veli ve öğrencilerinde bu durumdan oldukça şikayetçi olduğu bildirilirken hazırladıkları afişlerde geçtiğimiz yıldan beri toplamda 80 Bin ücretli öğretmenin görev yaptığını belirttiler. 

 

Velilere Çocuğunuzun Eğitimi Tehlikede Çağrısı 

Her velinin belkide en çok aradığı kriterlerden biri olan kaliteli eğitimin ücretli öğretmenlerle sağlanamadığı belirtiliyor. Ücretli olarak görevlendirilen öğretmenlerin sadece Eğitim Fakültesi mezunlarından oluşmadığı, Ziraat Fakültesi gibi çeşitli fakültelerden ve büro yönetimi, sekreterlik, tarla bitkisi, su ürünleri, gazetecilik gibi bölümlerden mezun olanlarında çok rahatlıkça öğretmen olarak derslere girebildiğine dikkat çekildi. Bu bölümden mezun olup binlerce kişi ne bir alan bilgisi yönünden donanıma sahip, ne de öğretmenlik mesleği ile uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı belirtildi. Böylece çocuklarının eğitiminin büyük tehlikede olduğu belirtilirken velilerin bu konuda daha hassas davranması ve ücretli öğretmen uygulamasını istememeleri yönünde uyardılar. 

 

Düşük Ücret Düşük Verim 

 

  

Ücretli öğretmenlik uygulamasında bir diğer önemli nokta ise bu öğretmenlerin kadrolu bir öğretmenle aynı iş yüküne sahip olmaları, aynı işi yapmalarına rağmen kadrolu bir öğretmene göre üçte bir oranda maaş aldıklarını dile getirdiler. Böylece neredeyse karın tokluğuna çalışan öğretmenlerin oldukça çok mutsuz olduğunu ve bununda verimine ister istemez yansıyacağı belirtildi. Hem bunun yanı sıra kar tatili, resmi tatil gibi günlerde de ücret alamadıkları için bir bu şartlarda çalışan bir öğretmenin hiç bir şekilde verim sağlamayacağı belirtildi. 

 

Velilerden Talep 

Kendi çocuklarını düşünmeleri için bu konu üzerinde oldukça hassas davranması gerekildiği düşünülürken, ilerleyen süreç içerisinde atama bekleyen öğretmenler velilerden alo 147 hattını arayarak ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine dilekçe yazarak ve ya ziyaret ederek bu durumdan vaz geçmeleri gerektiği yönünde bildiri yapmalarını istediler. Bunun yanı sıra zira hem TEOG sınavları göz önüne alınarak hemde Türkiye'deki derslerin sınavlarda başarı oranı dikkate alınarak bunun için bu uyarıyı dikkate almalarını istediler. 

 

Son Olarak Meslektaşlarına Çağrı 

Tüm bu uyarıların ardından öğretmen adaylarımız ücretli öğretmenlik yapan meslektaşlarını uyardılar. Yaptıkları uyarılarda kendilerinin ne kadar zor durumlar yaşadıklarını bildiklerini ama bu engeli aşabilmek için , bu işi yaparak kendi iplerini kendilerinin çektiğini bildirdiler. Bu yüzden ücretli öğretmenlik yapan meslektaşlarının bu uygulamadan vaz geçmesini ve asıl mesleklerinin özlük haklarını kazanmanın vakti geldiğini belirttiler.

 

kpsshaberleri.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim