Öğretmen Diyarı

Ücretli Öğretmenler iş Bırakıyor

Türkiye'nin 4 bir yanında kadrolu öğretmenlereoranla düşük maaşla çalıştırılan ücretliöğretmenler KPSS sınavına hazırlanmak için görev bırakmaya başaldı. Adayların kimi sınavaçalışmak kimi ise Şubat ayında yapılacakatamada göreve başlamak ümidiyle  bırakıyor.

 

Türkiye'de gayr-ı resmi verilere göre 350 bin atama bekleyen öğretmen, 127 bin öğretmenihtiyacı ve 60 bin de ücretli öğretmen görevyapıyor.

 

Hükümet, kesin sayı belli olmamakla birlikteŞubat ayında yüklü bir atama yapmayı planlıyor.MEB ve hükümetin hedefleri arasında öğretmenaçığını kapatarak dershanelere olan ihtiyacı minimize etmek yer alıyor. Bu amaçla daha önce 10 bin civarında olarak duyurulan Şubat ayında en az 40 bin kadroluk alım yapılacağı tahmin ediliyor.

 

Atama sayısının artacak olması ücretli öğretmenlere de yaklaşık bir ay öncesinden  bıraktırıyor.  Adayların bazıları atama sırasının kendilerine gelmesi bazıları ise Temmuz ayında yapılacak KPSS ve alan sınavlarınahazırlanmak için  bırakıyor. Kimisi ise Ocak ayından sonra görev bırakmayı planlıyor.

 

Öte yandan, eğitim sendikları da Şubat ayında en az 40 bin atama yapılması için önümüzdeki hafatadan itibaren çeşitli eylemler düzenlemeye hazırlanıyor.

Bu amaçla sosyal paylaşım sitesi twitter ve facebook üzerinden de yoğun baskılar yapılıyorKadro bekleyenöğretmenler Şubat ayında 40 bin atama yapılması taleplerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

 

Öte yandan, MEB kanadında da Şubat ataması için çalışmaların devam ettiği bilgileri geliyor.

 

mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol