Öğretmen Diyarı

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN İSTATİSTİĞİNE SEVİNMEYENLER!

Bakanlığın ücretli öğretmen sayısı ile ilgili istatistikî bilgiler

internet sitelerinde yer alıyor. Doğrusu gözlerimize inanamıyoruz… 12 bin… Bu rakama inanmak istemeyenler var. Daha önce 60,70, 100 bin olduğu dönemleri bilenler, ücretli öğretmen sayısının bu kadar azalmış olmasına inanamıyorlar. Sayın Bakanımız bu istatistiği destekleyecek, açıklamaları daha önce yapmıştı. Öğretmenlerin normlarının doluluk oranı doğuda %90, batıda %85… Öyleyse ücretli öğretmen sayısının azaldığına niçin inanmıyoruz? Niçin mi ben söyleyeyim; tek anlamıyla kıskançlık! Ülkede öğretmen açığının kapatılması bazılarını rahatsız ediyor. Bunu böyle ifade etmeseler de anlayan, anlıyor! MEB’in gündemi sürekli mali haklar, yer değiştiremeyen öğretmenler, atanamayan öğretmen adaylarından oluşturuluyor. Eğitim meselesinin aslından çok ayrıntılardan bahsediyoruz.

Bakanlık bu sene ilk defa seçmeli ders sayısını arttırdı. 21 çeşit seçmeli ders var. Seçmeli derslerin artması ücretli öğretmen sayısının arttır umudunu taşıyanlar yanıldılar. Bu kadar seçmeli derse girecek öğretmen nerden bulunacak endişesinin yersiz olduğu anlaşıldı.

Eğitimde verimlilik, kalite, performans değerlendirme gibi hususlardan bahseden yok. Oysa hepimiz çok iyi biliyoruz, eğitimde kaliteyi arttırmanın yolu öğretmen normlarının doluluğundan geçiyor. Hiç kimse, Cumhuriyet tarihinin en fazla öğretmenini istihdam eden Bakanlığı tebrik etmiyor. Tam tersi MEB MEB olalı bu kadar eleştiriyi görmemiştir.

Öğretmen ihtiyacının azalması doğal olarak, yer değiştiremeyen öğretmenleri ve atama bekleyen öğretmenleri olumsuz etkiliyor. Kişisel anlamda! Ama Ülkemizin hayrına bir gelişme olduğunu unutuyoruz. Bugün, Ülkenin en doğusunda öğretmen norm açığı %10 a düşürülmüş ise bunu gerçekleştirenleri tebrik etmek lazım. Çocuklarımız daha iyi eğitim görecek, eğitimin kalitesi artacak diye sevinmemiz gerekir. Ama asıl konuyu unutuyoruz, eğitime kişisel sorunlar gözlüğü ile bakıyoruz. İşte şu branş öğretmenlerin mali sorunları, şu branşın atanamama sorunları,  alan değiştirenlerin sorunları, özür grubu atanamayanların sorunları gibi…

Öğretmen ihtiyacının azalması Sayın Bakanın kararlı tutumundan kaynaklanmıştır. İl/ilçe emrindeki duruşu olmasa,  ücretli öğretmen sayısı azalmayacaktı. İl müdürlüklerine gönderilen, branşında fazla öğretmen var ise görevlendirme yapamazsınız, talimatı da bunda en önemli etkendir. Bir başka önemli etkende, geçici görevlendirmelerin sona erdirilmesidir. 50 bin kadar öğretmen geçici görevlendirme ile farklı işlerde çalışıyordu. SYDV vakıflarından tutunda, kaymakam sekreterliğine kadar… Bunların hepsi son buldu. Siyasi bir amaç gütmeden uygulanan bu politikaların olumlu neticesi alınmıştır.

Alıştığımız siyasetçi tipi ise nabza göre şerbet verendir. Ama karşılarında farklı profili görenler apışıp kalmıştır. Ben, öğretmen atamaları konusunda Sayın Bakanımızın doğru duruşunu, eğitimci olarak sonuna kadar destekliyorum. Bu kararlı duruşun sonucu ise ücretli öğretmen sayısının 12 bine düşmesi olmuştur. Bunun anlamı eğitimde kalitenin yüzde yüz artacağıdır. Gerisi ise faso fiso…

Mustafa DÖNMEZ

Haber Kaynağı: www.personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol