Öğretmen Diyarı

ÜÇ MÜLAKAT KOMİSYONUNDAN İKİSİNİN BAŞKANI PARALELCİ Mİ?

Açıklama
Önceki gün yaptıkları basın açıklamasının yanlış yorumlandığını söyleyen Eğitim Bir Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “ biz komisyon üyelerinin paralelci olduğunu söylemedik. Böyle bir iddiada bulunmadık. Biz sadece kurulan komisyonların başkanlarından iki tanesi geçen yıl da başkanlık yapmış olan il müdür yardımcıları. Bu iki kişinin görev yaptığı geçen sene komisyonlardan büyük çoğunluğu Aktif Sen üyesi 15 paralelci geçti. Bunun yanında kendisini PKK sempatizanı olarak savunan ve statükocu olarak kendisini tanımlayan insanlar da vardı.  Biz geçen sene de bu duruma isyan etmiştik ve bu sene de aynı kişilerin komisyon başkanı olması bizi endişeye sevk etti” dedi.

Tekrarlanmasın
Geçen sene yaşananların tekrar yaşanmaması için basın açıklaması yaptıklarını söyleyen Mengen, “Komisyonda bulunan üyeleri paralelci ilan etmiş değiliz. Endişemizi dile getirdik. Bu sene 3 komisyon kuruldu bu komisyonların başlarına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Şükrü Yıldız ve İrfan Sarık ile Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten seçildi. Koray Bey dışındaki iki isim geçen sene de komisyon başkanlığı yapmış isimler. Ve bu isimler geçen sene Sakarya’da oluşturdukları sıkıntı için ödüllendirilircesine tekrar görevlendirildiler. Dolayısı ile biz de bu konudaki endişelerimizi dile getirdik ve bu komisyonların oluşturulmasına kimin karar verdiğini sorduk” dedi.

Müdahale olmasın
Komisyonların oluşmasında dışarıdan müdahale edildiğini söyleyen Mengen, bazı internet sitelerinde yönlendirmeyle bu işlerin yapıldığına dikkat çekerek, “Biz sendika olarak bunlarım kim olduklarını merak ediyoruz. Komisyon başkanları geçen sene bu görevi eline yüzüne bulaştırdılar. Bu sen de aynı durum yaşanmasın. Ve bu kişilerin görevlendirilmesi Milli Eğitim Müdürünün izinde olduğu zaman yapılıyor. Ve bu durumdan anladığımız kadarı ile Vali Hüseyin Avni Coş’un da bilgisi yok. Vali yardımcısına imzalatılmış karar. Bizim açıklamamız hükümete karşı bir açıklama değil yapılan yanlışlara karşı bir açıklama. Bu olayın içerisinde bir milletvekili varsa o da yanlıştır. Eğitime dışarıdan yapılan her müdahale yanlıştır” dedi.

Statükocular
Sakarya’nın eğitim sıralamasında 54. Sırada olduğunu hatırlatan Mengen, “Bununla ilgili hepimiz dert yanıyoruz. Değişim gerektiğini söylüyoruz. Bu değişimin başlayacağı yer okul müdürlükleri. Yeni müdür değerlendirme sisteminin bizim için bir fırsat olduğunu söyledik. Yenilikçi heyecan dolu müdürlerimiz olması gerektiğini söyledik. Ancak bir baktık ki Adapazarı’nda Ziya Cevherli’nin müdürlüğünde performans değerlendirmesinden 40 müdür geçti, bunlardan 26 tanesi 35-40 yıl müdürlük yapmış insanlar. Bu isimler yeni Türkiye çizgisi ile alakası olmayan insanlar. 54. sıradaysak bunu sorgulamamız ve bir takım değişiklikler yapmamız lazım. Ziya bey önceki dönem AK Parti’den aday adayı olmuş bir isim 2023 vizyonunu en fazla savunması gereken insan. Statükoya en fazla karşı çıkması gereken Ziya Bey, onun bulunduğu ilçede 26 statükocu isim geçiyor değerlendirmeden” dedi.

İddialar
Oğuzhan Özkan hakkında çıkarılan iddiaları da değerlendiren Mengen, “Bu ismin yapılan atamalarda etkin rol oynadığı yazılıyor. Oğuzhan Özkan zaten atamalardan sorumlu İl Müdür Yardımcısıydı son atamalara kadar. Kendisi bu görevi talep etmemiştir, bu görev kendisine verilmiştir. Ön plana çıkmasındaki sebep de birilerinin kontrolünde çalışma yapan bir isim olmamasıdır. Vicdanı ile hak hukuk adaleti ile alıma yapan bir isimdir. Dolayısı ile bu birilerinin rahatsız olduğu bir şeydir” dedi.

Sakarya Yenigün

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim