Öğretmen Diyarı

Üç Bilim Grubu Yetmezse Başka Bir Özel Eğitim Kursuna Gidilebilecek

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerin özel öğretim kurumu olarak tanımlanması sonucu ortaya çıkan üç bilim grubu sınırlamasına açıklık getirdi.

ANKARA (ANKA) -Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, dershanelerin özel öğretim kurumu olarak tanımlanması sonucu ortaya çıkan üç bilim grubu sınırlamasına açıklık getirdi. Yelkenci, bilim grubu kavramının ders alanı olduğunu ve üç bilim grubu dışında ders almak isteyen öğrencilerin hem takviye derslerinden hem de başka bir özel öğretim kursundan ders alabileceğini söyledi.


Bir televizyon programında dershanelerin özel öğretim kursuna dönüşmesiyle ilgili soruları cevaplayan Yelkenci, özel öğretim kursunun amaçlarını ve süreci anlattı:


“Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararında vurgu okul dışı eğitim seçeneklerinin azaltılmaması gerektiği şeklindeydi. Biz de yaptığımız çalışmada bunu merkeze aldık. Özel öğretim kurumlarında ‘çeşitli kurslar’ diye bir kanunumuz vardı. Çeşitli kursları kategorize ettik. Öncelikle dört kategoriye ayırdık. Özel öğretim kursları, kişisel gelişim kursları, meslek edindirme ve mesleki gelişim kursları… Özel öğretim kurslarının amacı, öğrencilerimizin ve öğrencilik hayatını yeni bitirmiş kişilerin bazı alanlarda ihtiyacı olan derinleşmeleri sağlamak. Öğrencilerin kendilerini bir veya birkaç bilim grubunda gelişmelerini, derinleşmelerini sağlamak amacıyla tanımlanmış kurumlardır.”


-BİLİM GRUBU-


Sekiz tane bilim grubu olduğunu belirten Yelkenci , “Bunlar Türk Dili ve Edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe. Bunlar aynı zamanda ders ve her biri bir program. Bu programlar içinde lise 1 matematiği, lise 2, lise 3, lise 4 matematiğine ve mezun öğrenciler için matematik dersine ayrı ayrı programlar oluşturulacağı için bunların hepsini bir araya toplandığınız zaman matematik bilim grubu oluşmuş oluyor” sözleriyle bilim grubu kavramına açıklık getirdi.


Öğrencilerin her anlamda altyapı oluşturmasını istediklerini söyleyen Yelkenci, okullarında aldıkları dersi anlamayan ve daha fazla zamana ihtiyacı olan öğrencilerin özel öğretim kursuna gelip ihtiyaç duyduğu gelişmeyi sağlayabileceğini ifade etti. Mesleki yönelimlerin de önemli olduğunun altını çizen Yelkenci, “Tıp alanını isteyen bir çocuk matematik, biyoloji, kimyadan bir özel öğretim kursuna gittiğinde rahatlıkla kendini geliştirebilir. Mühendislik alanıyla ilgili bir yönelimi olduğunda matematik, fizik, kimya dersleri gereklidir. Eğer benim bir dersten takviyeye ihtiyacım varsa okulda aldığım dersten daha fazlasına ihtiyacım var demektir. En az 3 saat en fazla 8 saat ders görebileceğini söylüyoruz özel öğretim kurslarının. Bu vakit ayrıldığı zaman üç bilim grubunda zaten benim bütün vaktim doluyor.”


Özel okullarda da Devlet okullarında da takviye kursları olduğunu belirten Yelkenci, eğer öğrencinin hala ihtiyacı varsa, bir başka özel öğretim kursuna gidebileceğini söyledi.


-MEZUN ÖĞRENCİLER-


Özel öğretim kursu programlarını temel liselerin de açabileceğini söyleyen Yelkenci şöyle konuştu:


“Temel liseler bu süreçte dönüşüm okullarıdır. Temel liseler mezun öğrencilere Cumartesi -Pazar günü bu hizmeti verebilecekler. Ama özel öğretim kurumlarında Pazar günleri ders yapılmasını istemiyoruz. Özel öğretim kurumlarında ders saatlerimiz sabah 07.00, öğrenciler için akşam 19.00, mezunlar için 23.00.


Pazar günlerini çalışanlar için, kurum personeli için bıraktık. Her şey daha insani olsun, daha çocuğu merkeze alan bir anlayış istiyoruz. Biz şimdi yeni bir kurum tanımlıyoruz. Her şeyini tanımlayalım, eksiksiz bir şekilde çıksın. Bu noktada çok önemli yeniliklerden bir tanesi e-yaygın üzerinden veya e-okul üzerinden bu kurslarla birleştirilerek çocuğu okul da takip edebilecek. Entegre bir sistem yapıyoruz. Kurstaki gelişimi görecek, kursla işbirliği yapılabilecek. Böyle bir sistem geliyor

 

Kaynak: .(ANKA)


(HND/ÖZK)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim