Öğretmen Diyarı

Türkiye’nin mühendis kızları yetişiyor

Hürriyet Eğitim
Kadın mühendislerin sayısını artırmak üzere ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesi başlatılıyor. Projenin ilk senesinde 40 kız mühendislik öğrencisine ulaşılması ve burs desteği sağlanması hedefleniyor. 

Türkiye’de kadın mühendislerin sayısını artırmak üzere ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesi hayata geçiyor. Limak Şirketler Grubu, proje ile Türkiye’nin modern yüzüne bilimle değer katan kadın mühendislerin yetişmesine destek olacak. Türkiye’de, kadın katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan birisinin, mühendislik olduğuna dikkat çeken şirket, mühendislik eğitimi alan ve/veya alacak olan kız öğrencileri, eğitimlerinin farklı aşamalarında ve birçok yönden desteklemek üzere yola çıkıyor.

Mühendisliğin kızlarımıza ihtiyacı varProjenin çıkış noktasını anlatan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Kadınlar ve erkekler arasında meslek seçimlerinde eşitsiz bir dağılım olduğunu görüyoruz. Daha somut olarak ifade etmek gerekirse; kadınların işgücüne katılımları maalesef yüzde 32.3 oranında seyrediyor. Bu global sıralamaların dışında Türkiye Mühendis ve Mimar Odalar Birliği (TMMOB) üyeliklerine baktığımızda, kadın üye oranlarının yüzde 20’lerde kalması olumsuz tabloyu pekiştiriyor. Ülkemizde mühendislik mesleği, yaygın kesimlerce halen ‘erkek işi’ olarak biliniyor. Oysa, mesleğinde başarısını kanıtlamış çok değerli kadın mühendislerimiz var” dedi.

İçimizdeki mühendisleri ortaya çıkaracağızDünya Ekonomik Forumu Kadını Güçlendirme Konseyi’ne göre; kızlarına yatırım yapan ve kadınları işgücüne daha fazla entegre eden ülkeler, daha rekabetçi bir ekonomik yapıya kavuşuyorlar. Araştırmalar, cinsiyet eşitsizliğini gidermenin şirketler için de faydalı olduğunu, kar oranlarını daha da artırdıklarını gösteriyor. Ebru Özdemir, kadının ekonomik hayattaki rolünün güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “İçimizdeki mühendisleri ortaya çıkarmak, kadınların bu alanda daha fazla yer almasını sağlamak; geleceğimize yatırım yapmak üzere Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ile yola çıkıyoruz” dedi. Ekonomik açıdan Türkiye’nin önündeki en büyük sorunlardan birisinin katma değeri yüksek ürünler üretememek ve orta gelir tuzağı olduğunu belirten Özdemir, “Yapacağımız bu sosyal sorumluluk projesi ile kadınlarımız Türkiye’de bilim üretimi ve Ar-Ge süreçlerine katkılarını artıracaklar” diyerek projeyi bu açıdan da önemsediklerini söyledi. 

Üniversitelilere tam destek, liselilere farkındalık ‘Türkiye’nin Mühendis Kızları’, lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki faaliyet grubundan oluşuyor. Projenin üniversite ayağında; hâlihazırda devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs desteği sağlanacak. Burs desteğinin yanı sıra, mentorluk, staj imkânı, Boğaziçi Üniversitesi ile beraber geliştirilen sosyal mühendislik sertifika programına ücretsiz katılım hakkı ve mezun olduktan sonra da ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki diğer kuruluşlarda istihdam edilebilmeleri için destek verilecek. Lise ayağında ise; Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’nin sürdürülebilir olması için adımlar atılacak. Özellikle liselere yönelik yürütülecek bu programlarla, ülkemizin göreceli daha az gelişmiş bölgelerinden kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi hedefleniyor. Bu faaliyetlerin en önemli amacı ise, kız çocuklarının kendilerini mühendislik alanına yakın hissetmeleri.

Neden Türkiye’den Nobel Ödüllü mühendis kızlar çıkmasınEbru Özdemir, geçen günlerde Nobel ödülü alan Prof. Aziz Sancar’ın röportajında özellikle Güneydoğu’da kızların eğitiminin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığını hatırlatarak, “Bu konuda hepimize görev düştüğüne inanıyorum. Evet biliyoruz, uzun bir yola çıktık. Henüz bu yolun başındayız ve hedefimiz çok büyük: neden bizim kızlarımızdan bir tanesi de bir gün Nobel ödülü kazanmasın?” şeklinde konuştu.

40 kız öğrenciye eğitim desteğiLimak’ın 40’ıncı yılında başlayan projenin ilk senesinde 40 kız mühendislik öğrencisine ulaşılması ve burs desteği sağlanması hedefleniyor. Proje ve başvurular hakkında detaylı bilgiye www.turkiyeninmuhendiskizlari.com adresinden ulaşılabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol