Öğretmen Diyarı

Türkiye’nin ilk STEM Bienali 14 Mayıs’ta başlıyor
 Lise öğrencileri bilim, teknoloji ve sanat ile harmanladıkları eserlerini Bahçeşehir Okulları'nın STEM Bienali'nde sergileyecek.
Dünyaya ve insana saygı teması etrafında “Make a Better World” başlığıyla gerçekleşecek STEM (Science -Fen, Technology -Teknoloji, Engineering – Mühendislik ve Mathematics – Matematik) Bienali'nde öğrenciler daha iyi bir dünya için farkındalık yaratacak projelerini sergilemeye hazırlanıyor. Bu sene ilki düzenlenecek STEM Bienali’ne Türkiye’nin farklı illerindeki Bahçeşehir Okulları liseleri ve ortaokulları katılıyor.
stem-bienal
Bahçeşehir Okulları dünyada bir ilke imza atarak STEM Bienali gerçekleştiriyor. Uyguladığı STEM+A eğitimiyle öğrencilerine bilimsel düşünme, projelendirme, teknoloji kullanımı, inovasyon alanlarında beceriler kazandıran Bahçeşehir Okulları STEM Bienaliyle öğrencilerin projelerini sanatsal üretime dönüştürmelerine fırsat veriyor.
NEDEN STEM BİENALİ?
Hayallerini üretime çevirebilen nesiller yetiştirmek için STEM eğitimi gerekiyor. Ancak öncelikle hayal edebilmek gerekiyor ve bunun için de yaratıcı düşünebilen bireyler gerekiyor. STEM Bienali matematik, mühendislik ve fen üretim süreçlerini yaratıcı tasarımlarla bir araya getirmek için öğrencilere ortam sunuyor.
Dünyaya ve insana saygı teması etrafında “Make a Better World” başlığıyla gerçekleşen STEM Bienali'nde öğrenciler daha iyi bir dünya için farkındalık yaratacak projelerini sergileyecek. Farkındalık yaratmanın çözüm üretme yolunda ilk adım olduğunu düşünen Bahçeşehir Okulları sanatın farkındalık yaratma gücünden yararlanarak öğrencilerin “daha iyi bir dünya” için bilim, teknoloji ve sanatı harmanlamalarını sağlıyor.
SANAT FARKINDALIK YARATIR, FARKINDALIK ÇÖZÜM GETİRİR
STEM Bienali öğrencilere müthiş bir üretim deneyimi yaşatıyor. Bir grup öğrenci kutup ışıklarını bir akvaryum üzerinde oluşturuyor. Bir başka öğrenci grubu periyodik tabloya pop art yorum getiriyor. Bilim ve sanatın temel sembollerinin ışık ve tellerle heykelleştirildiği eser dikkat çekiyor. Mülteci sorununa bir eleştirel yaklaşım getiren eser ise iki kapı ile dünyanın bugün yaşadığı en büyük sorunu anlatıyor. Bir diğer proje insanı yaptığı tercihlerin sonuçlarını tartmaya davet ediyor. Birbirinden etkileyici eserlerin yer aldığı STEM Bienaline Bahçeşehir Okullarının Türkiye'nin farklı illerindeki kampüslerinden öğrencilerin hazırladığı birbirinden ilginç 30 eser katılıyor. STEM Bienali 14-17 Mayıs tarihinde Beşiktaş Deniz Müzesi'nde ücretsiz olarak gezilebilir.


Kaynak: Sözcü
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeStem Bienali

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim