Öğretmen Diyarı

Türkiye’den yeni eğitim dönemi manzaraları

2015-2016 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla Türkiye genelinde 600 bin derslikte, açık öğretim öğrencileri dahil, yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin 794 öğretmen ders başı yaptı. İzmir’den Zonguldak’a, Manisa’dan Kayseri’ye ülkenin dört bir yanındaki okullarda açılış törenleri düzenlendi. Okulla yeni tanışan bazı minik öğrenciler ağlarken, kimileri mutluydu. Arkadaşlarına tekrar kavuşan ara sınıf öğrencileri hasret giderdi. İşte Türkiye’den yeni eğitim öğretim dönemine yönelik kutlamalar:

248 bin öğrenci ile eğitim başladı
Manisa genelinde ilk ve orta dereceli 1075 okulda 248 bin öğrenci, ders ziliyle birlikte 2015-2016 eğitim-öğretim yılına başladı.

Yeni öğretim yılı için Şehzadeler’in Necatibey İlkokulu’nda tören düzenledi. Manisa Vali Erdoğan Bektaş, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumoğlu, Manisa Organize Sanayi Bölgesi Başkan Danışmanı Nihat Akyol, öğretmenler, veliler ve öğrenciler törene katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, il genelinde 18 bin okul öncesi, 81 bin 215 ilkokul, 79 bin 285 ortaokul ve 69 bin 500 ortaöğretim olmak üzere toplam 248 bin öğrenci ile birlikte 16 bin 400 öğretmenin ders başı yaptığını söyledi. Dernekbaş, "Amacımız eğitim yarışında kendisini ifade edebilen, soran, sorgulayan, düşünen, düşündüğünü demokratik yollardan açıkça ifade edebilen, ülkesini ve insanlığı seven bireyler yetiştirmek" diye konuştu.

Ardından Vali Erdoğan Bektaş, konuşma yaptı. Yeni eğitim öğretim yılında öğrencilere en iyi eğitimi verebilmek için gerekli alt yapıların tamamlandığını belirten Bektaş, "Gerekli alt yapı yaz tatili boyunca tamamlandı. Artık sonuç alma zamanı geldi. Çocuklarımıza çağın şartlarına uygun olarak eğitim vermek çok önemli. Okul yaptık, öğretmen geliyor demekle bu iş bitmiyor. Önemli olan geleceğimizi ileriye taşıyacak, yaşanan sorunlara çözüm bulacak bireyler yetiştirmek" diye konuştu.

Vali uyarıları sıraladı
Veli, öğretmen ve öğrencileri uyaran Vali Bektaş, "Velilerimiz öğretmenlerle temaslarını koparmamaları gerekir. Çocuğunun gelişimini yakından takip etmeli ve durumunu bilmeli. Velilerimizin ilgisine çok ihtiyacım var. Öğrencilerimiz ile öğretmen arasında hiçbir şey giremez. Öğretmen ile öğrenci arasında farklı bir tılsım vardır. İşte bu tılsım başarıya götürür. Bu nedenle öğretmenlerimizin geleceğin Türkiye’sini inşa edecek bireyleri en iyi şekilde yetiştireceğine inanıyoruz. Öğrencilerimiz görevi ise çok çalışmak. Ailelerinin ve ülkesinin onlara verdiklerinin hakkını çalışarak göstermesi gerekir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler günün anlam ve önemini belirten şiirler okuyarak, halk oyunu gösterisi sahneledi. Okul bahçesinde düzenlenen törenin ardından Vali Bektaş ile beraberindekiler, okuldaki sınıfları inceledi.

Miniklere ilk gün şekeri
İzmir’de, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı düzenlenen törenle başladı. Bazı okullarda bu yıl ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilere şeker dağıtıldı.

2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başlaması nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. İzmir’de bu yıl binlerce öğrenci, ilkokula adım atmanın heyecanını yaşadı. Alsancak semtindeki Salih İşgören İlkokulu’nda, bu yıl birinci sınıfa başlayan ve okul heyecanı yaşayan öğrencilere, öğretmenler tarafından sınıfta, ‘eğitime hoşgeldin’ şekeri dağıtıldı. Diğer öğrenciler de uzun bir tatilden sonra sınıf arkadaşları ve öğretmenleri ile yeniden buluştu.

Tatil bitti, ders başladı
Kayseri’de ilk ve orta dereceli okullarda toplam 288 bin 521 öğrenci, yeni eğitim-öğretim dönemine başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 909 okulunda, 18 bin 99 öğretmenle öğrencilere eğitim verilirken, ildeki 288 bin 521 öğrenci, okulun ilk günü ücretsiz ders kitaplarını da aldı. Okula yeni başlayan bazı öğrenciler, anne ve babalarıyla sıralara otururken, bir süre tedirginliklerini de üzerlerinden atamadı. Öğretmenler, okulla yeni tanışan minik öğrencileriyle yakından ilgilendi. Bazı öğretmenler, minik öğrencilerine okulu sevdirebilmek için kalem ve kitaptan oluşan hediyeler de verdi. Öğrenciler, uzun yaz tatili boyunca görüşemedikleri arkadaşlarıyla hasret giderip, okul bahçesinde neşe içinde oyunlar oynadı.

Okula yeni başlayan öğrenciler ağladı
Zonguldak’ta, uzun yaz tatilinin ardından yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleriyle kucaklaştı. Okula yeni başlayan öğrenciler ise ağladı.

Mithatpaşa İlkokulu’nda 2015-16 eğitim-öğretim yılının ilk gününde tören düzenlendi. Okul bahçesindeki törende arkadaş ve öğretmenleriyle bir araya gelen öğrenciler hasret giderdi. Öğrenciler, tatil boyunca görüşmedikleri arkadaşı ve öğretmenleri ile kucaklaştı. Törende veliler de yer aldı.

Okul Müdür Vekili Bülent Çetin, yeni kayıt yaptıran 67 öğrencinin isimlerini tek tek okuyup öğretmenleriyle buluşturdu. Yeni öğrencilerden bazıları ağladı. Anne ve babalarından ayrılmak istemeyen öğrencileri öğretmenleri teselli etmeye çalıştı. Bazı veliler, sınıflarda da ağlamaya devam eden çocuklarını alışmaları için bir süre yalnız bırakmadı.

Judo gösterisiyle açılış
Sivas’ta yaklaşık 9 bin öğretmen ve 125 bin öğrenciyle ders başı yapıldı.

Sivas TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü İlkokulu’nda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Sivas Valisi Alim Barut, törende yaptığı konuşmada ülkede en önemli meselenin eğitim ve öğretim olduğunu belirterek, bu anlamda her türlü kalitenin artması gerektiğini vurguladı. Barut, yeni eğitim öğretim yılında tüm öğrencilere başarılar dileyerek, "Yeni eğitim öğretim yılı bu aziz milletimize hayırlı uğurlu olsun" dedi. Belediye Başkanı Sami Aydın da geleceğin çocuklara ait olduğunu dile getirerek, her şeyin onlara emanet edileceğini aktardı. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ise Sivas'ta yaklaşık 10 bin öğrencinin okula başladığını ifade ederek, yeni eğitim öğretim yılına 9 bin öğretmen ve 125 bin öğrenciyle devam edeceklerini belirtti.
Konuşmaların ardından öğrenciler şiir okudu, TOKİ Şehit Üsteğmen Şükrü Pürlü Ortaokulu öğrencileri judo gösterisi sundu. Fevzi Paşa İlkokulu öğrencilerinin mehteran gösterisinin ardından 8’inci sınıf öğrencileri 1’inci sınıf öğrencilerine "okula hoş geldiniz" diyerek çiçek verdi.
Tören, Vali Barut ve beraberindekilerin öğrencilere kitaplarını dağıtmasıyla son buldu.

Üst sınıflardan ‘minikler’e çiçekli karşılama
Nevşehir'de yeni eğitim-öğretim yılı için 19 Mayıs İlkokulu’nda açılış töreni düzenlendi. Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, 4’üncü sınıf öğrencileri 1’inci sınıf öğrencilerine çiçek verdi.

Ardından Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ve beraberindekiler ilkokula yeni başlayan öğrencileri sınıfta ziyaret ederek Türk bayrağı motifli balon ve kırtasiye malzemesi hediye etti.

Şiirli açılış töreni
Kırşehir Cumhuriyet İlkokulu’nda eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Vali Necati Şentürk, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 18 milyon öğrencinin ders başı yaptığını ifade ederek, "Yıllar önce üçlü eğitim devam ediyordu. Şimdi artık ileri bir aşamaya geldik. Biz de bile dört okulumuzda ikili, diğerlerinde tekli eğitim var" dedi.
İlköğretim Haftası dolayısıyla şiirlerin okunduğu törende Vali Şentürk ve beraberindekiler sınıflarda öğrencilere kitaplarını dağıttı. Okulun 4’üncü sınıf öğrencileri, eğitim ve öğretime yeni başlayan çocukları çiçek vererek karşıladı.
Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, İl Emniyet Müdür Vekili Muharrem Özyazıcı, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kaynaklar: Anadoluajansı-DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim