Öğretmen Diyarı

Türkiye'deki Dersane Öğretmenlerinin Sıkıntıları El Cezire'de Haber Oldu

DOHA(ANKA)  - Türkiye’de dershane dönüşüm süreci devam ederken özellikle dershane öğretmenlerinin yaşadığı sıkıntılara vurgu yapılıyor. Sektördeki sorunlara eğilen El Cezire, “Dershanelerde çalışan yaklaşık 50 bin öğretmen iş arıyor. Kimi işsiz kaldı, kimi temel liselerle anlaşıyor, kimi de özel ders vermeyi planları yapıyor” dedi.


El Cezire, iki yıl önce başlayan dershane dönüşüm sürecinde sona yaklaşıldığını, Eylül'den itibaren dershanelerin faaliyet gösteremeyeceğini, yollarına, özel okul ya da 12 yaş altı öğrencilere eğitim verecek özel etüt merkezleri olarak devam edeceklerini anlatıyor.


-“2 BİN 195 DERSHANE DÖNÜŞÜM PROGRAMINDA“-


Haberde 3 bin 145 dershaneden Mayıs itibariyle 2 bin 240’ı dönüşüm başvurusunda bulunduğu, bunların 2 bin 195’nin dönüşüm programına kabul edildiği, dönüşüm için başvuran dershanelerin büyük çoğunluğu “temel lise” olacağını belirtirken dönüşümün başlamasından bu yana 401 dershanenin kendi isteğiyle faaliyetlerine son verdiği kaydediliyor.


-“5 BİNİ DEVLETTE ÇALIŞACAK”-


“Dönüşüm için çalışmalar sürerken dershane öğretmenleri de işe arıyor” diyen El Cezire, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kadroya alacağı 5 bin öğretmen için başvuruların başladığını, ancak pek çok öğretmenin devlete atanma umudunun bulunmadığını da belirttiği haberinde "En çok tarih ve edebiyat alanlarında öğretmenler sıkıntılı. Ancak her alanda branşta sıkıntı kendini gösteriyor” diyor.


Okul olan dershanelerin de istihdam için yetmediğini anlatan El Cezire, “özel ders piyasası artacak” dedikten sonra “Dershaneciler ise öğretmenlerin birleşip, bir ev kiralayarak özel ders verme planları yapanların olduğunu anlatıyor. Bu çalışmaların kaçak faaliyetlere doğru gitmesinden de kaygı duyduklarını söylüyorlar” diyor. (ANKA)


(CN/ÖZK) 

Kaynak: ANKA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim