Öğretmen Diyarı

Türkiye’de okullarımızı, etkili okul yapabilir miyiz?

Bir okul nasıl etkili olur? Türkiye’de okullarımızı etkili okul yapabilir miyiz? Etkili okul sistemi nasıl gerçekleştirilir? İşte bütün sorulara cevap bulabileceğimiz bir çalışma:


Etkili okul alan yazında belirtildiği gibi özellikle dezavantajlı bölgelerdeki sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı durumda olan çocuklara yönelik etkili olan öğrenme merkezleridir. Etkili okul, rastgele ve hiçbir çaba harcanmadan ortaya çıkan bir kurum değildir. Söz konusu okul türü özellikle bilinçli olarak yapılan etkinliklerin bir sonucudur ve bu etkinliklerin baş mimarı da hiç kuşkusuz okul müdürüdür. İşte burada okul müdürüne düşen görevler okulun amaç ve görevlerini açık- seçik tanımlamak, okulda sağlıklı bir atmosfer oluşturmak, en önemlisi de kurum kaynaklarını, programları ve öğretimi olumlu yönde etkileyecek yönde kullanmaktır.

Yönetici hangi düzeyde bir okulda görev yaparsa yapsın ve çalıştığı okul ne derecede etkili olursa olsun karar verme onun en önemli sorumluluğu olacaktır. Karar kendiliğinden oluşan bir süreç değil yöneticinin bilinçli çabaları sonucunda oluşur. Şunu da unutmamak gerekir ki yönetici için belli bir konuda karar verme yeterli değildir. Aynı zamanda verilen kararı yerine getirmesi, takip etmesi de gerekir. Kararlar uygulamaya konulmadığı müddetçe iyi niyetten ileri geçememektedir.

Etkili okulu diğer okullardan ayıran temel özellik sadece eğitimsel amaç ve işlevleri değildir. Etkili okulun içsel nitelikleri, örgütsel düzenlemeleri ve etkililik boyutları da diğer okullardan farklıdır. Etkili okulun temel etkililik boyutlarından birisi de etkili bir eğitim-öğretim süreci ve ortamına sahip olmasıdır. Çünkü öğrenciye kazandırılması düşünülen bilgi, beceri ve davranış değişikliğini içeren planlanmış, programlanmış ve zamana bağlanmış bütün eğitimsel etkinlikler okulda eğitim-öğretim süreci ve ortamında gerçekleştirilir.

Eğitim, genel anlamda bireylere kendi yaşantıları yoluyla istendik davranışları kazandırma süreci olarak tanımlanmaktadır. Yapılan tanımlamada bireylere istendik davranışların kazandırılmasından söz edilmektedir. Ancak ülkemizde belirlenmiş olan ulusal eğitim amaçlarına ulaşmayı sağlayacak bir yapının kurulamadığı da bir gerçektir.

Türkiye’ deki okullarda da etkili okul literatüründe ki bazı özelliklere rastlamak mümkündür. Ama yurt içinde bu konuda yapılan araştırmalarda bu durumun sadece kağıt üzerinde olduğu görülmektedir. Okullar, bireylerin gelecek yaşamları için gerekli verileri öğrenmelerini sağlayan, istenerek gidilen, zevk alınarak gidilmesi gereken yerler olması gerekirken, öğrencilerin zorla gönderildiği nefret edilen ortamlar haline gelmiştir. Eğitim kurumları olan okullar, askeri disiplin uygulanan veya robot yetiştirmeye çalışan kurumlara dönüşmektedir.

Eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, eğitimin amaçlarını gerçekleştirecek yeterli donanıma sahip olmaması da eğitimin amaç ve işlevleri ile ters düşen bir durumdur. Okulları yönetecek yöneticilerin hiçbir yöneticilik eğitiminden geçirilmemiş olmaları; öğretmen yetiştirme kalitesinin gün geçtikçe düşmüş olması ne yazık ki okullarımızı etkili ve kaliteli öğrenme merkezleri konumundan uzaklaştırmaktadır.


kaynak: ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim