Öğretmen Diyarı

Türkiye’de okul iklimi öğretmenleri mutlu ediyor mu?

 

SÖZCÜ EĞİTİM- Öğretmen, bir çocuğun umut dolu bir geleceğe hazırlanmasında ve iyi bir insan olarak yetişmesinde emeği olan en değerli kişidir. Çocuk, bilgiye ve aydınlığa onun eşsiz öğretisi ve bilgi zenginliği ile ulaşır. Karanlıkları aydınlatan, doğruyu ve gerçeği öğreten, sevgiyi saygıyı ve bilginin gücünü nakış nakış akla işleyen bir kişiliktir öğretmen.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler, yeni kuşağı, sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri, sizin beceri ve fedakarlıklarınızın derecesi ile orantılı olacaktır” sözleri ile vurguladığı gibi, çocukları eğitimli ve yüksek karekterli bireyler olarak yetiştirmek öğretmenlerin elinde ve becerisinde olan bir yetenektir.

CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Eski Emniyet Müdürü Osman Öztürk, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Türkiye’de güvenli bir okul ikliminin en önemli parçasının öğretmenler olduğunu vurgulayarak kendilerini güvende hissetmelerinin motivasyonlarını artırıcı bir faktör olduğuna dikkat çekti.


Öğretmenin bulunduğu okul ortamından kaygı ve endişe duymasının öğretme yeteneğini olumsuz etkileyeceğinin altını çizen Öztürk, şunları söyledi:

“ÖĞRETMEN, DÜŞÜNMEYİ VE ÖĞRENMEYİ ÖĞRETEN BİR ÇEKİM MERKEZİDİR”

“Okulun akademik başarısının ve beklentisinin en seçkin paydaşıdır. Okulda başarılı öğrenme ortamını hazırlayan, temel öğrenme becerilerini ve öğretme motivasyonunu oluşturan yapı taşlarıdır. Olumlu sınıf ortamının hazırlanmasında etkili olan stratejilerin belirleyicisi de onlardır. Öğretmen, öğrencinin yeteneğini ortaya çıkaran ve bu yeteneğini geliştirmesi için daha çok çaba gösterecek şekilde güdüleyen bir sihirli kişiliktir ayrıca.

Öğretmen okul ve sınıf kurallarını öğrenciyle birlikte hazırlayan, bunların sonuçlarını yaptırımlarla belirleyerek açık ve tutarlı bir okul disiplin sistemi oluşturan bir otoriteyi de temsil eder. Çocuğun başarılı olabilmesi için onunla işbirliği sağlayan, davranışlarını biçimlendiren, yönlendiren, düşünmeyi ve öğrenmeyi öğreten bir çekim merkezidir. Öğretmen cana yakın, dostça ve sevgiyle bakar öğrencisine. Gözlerindeki ışıltı bir annenin gülümsemesi kadar etkiler öğrencisini. Çocuklar aile ortamında yaşadıkları olumsuzluklara bir tepki olarak sınıf kurallarına aykırı davranışlar sergilediğinde bile onlarla iyi iletişim kurarak ve duygularını anlayarak yaşamlarında ve sınıf içindeki davranışlarında büyük değişiklikler yaratabilirler. Çocuğu destekler ve okul etkinliklerine katılmaya özendirirler.”


“GÜVENLİ OLMAYAN OKUL ORTAMI MOTİVASYONU OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Okulun kalitesi ve değeri, öğretmenin değeri ve kalitesi kadardır diyen Öztürk,

“Öğretmen vizyon ve misyon sahibi ise okulun akademik beklenti hedefleri de büyüktür. Eğer öğretmen bulunduğu okul ortamından kaygı ve endişe duyuyorsa bu öğretme yeteneğini olumsuz etkiler, motivasyonunu yok eder. Okullarda öğrenci ve öğretmenlerin kendilerini fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan iyi, güvenli ve özgür hissettiği bir ortamın yaratılması öğrenme ve öğretme etkinliklerine güdülenebilmeleri için zorunludur.

Okullarda gerek okul içi, gerekse okul dışı şiddetin hedeflerinden biri de öğretmenlerdir. Okul dışından gelen kişilerin, velilerin ya da okulda yer alan paydaşların şiddetine maruz kalan öğretmenlerimiz kendilerini güvende hissetmiyor. Moral ve motivasyonları azalan öğretmenlerin eğitim becerileri de kaybolmaktadır.

Liselerde akademik beklenti ölçeği öğretmenlere göre, %68 olarak saptanmıştır. İletişim ölçeği ise, %61, bağlantı ölçeği, %73, güvenlik ve saygı ölçeği %67 olarak belirlenmiştir. Bu durum öğretmenlerimizin iyi bir okul ikliminde yaşamadıklarının kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.


“ÖĞRETİRKEN ŞİDDET İLE KARŞILAŞIYORLAR”

Öğretmenler gününde öğretmenlerin ekonomik, sosyal, psikolojik ve şiddet içerikli sorunlarının artarak devam ettiğini belirten Öztürk, bu durumu rakamlarla açıkladı:

“Öğretmenlerin %40′ı okullarda şiddet olaylarının arttığını düşünüyor. Her 10 öğretmenden biri öğretirken şiddet ile karşılaştığını belirtiyor. Öğretmenlerin %37′si okullarda güvenlik yönünden endişe duyuyor. Öğretmenlerin yüzde 41.4’ü öğrenci ve veli şiddetine maruz kaldığını, %96.1’i öğretmenlere yönelik şiddet konusunda yeterli tedbir alınmadığını düşünüyor.

Ulaşım, eğitim ve yaşam koşullarının yüklediği yükler kadar toplum ve bireyler tarafından saygın bir yere konulmamış olmaları onları içten içe üzüyor. Hayata dair algıları ve beklentileri olumsuzlaşıyor. Geleceğimizin umut çiçekleri çocuklarımızı emanet ettiğimiz yaşam mimarlarımız öğretmenlerimize herşeyden çok saygı ve sevgi göstermeli, güvenmeli ve bir mücevher gibi değer vermeliyiz. Onlara çok şey vermeden, öyle çok şeyler bekliyoruz ki. ”

“Türkiyemizin cefakar, vefakar ve cesaret sahibi bilge öğretmenlerinin öğretmenler gününü içtenlikle kutluyorum” diyen Osman Öztürk, eğitimin mihenk taşı öğretmenlere ithafen 2011 yılında yazdığı “Eksik Sayfa” kitabında yayınlanmış bir şiirini de paylaştı.

ÖĞRETMENİM

Öğretmenler günü bugün öğretmenim!
Yapayalnız bir çocuk olarak geldiğim okul sırasında,
İlk seninle göz göze geldim.
Özlemi yüreğimi yakan anne ,baba sevgisini tattırarak
Bana öğrettiğin her şey için,
Verdiğin eşsiz bilgiler,yaşam dersleri için,
Teşekkür ederim öğretmenim.

Zor yolculuktu hayat yolculuğu ,bazen çoşkulu,
Bazen usandırıcı ve yıpratıcı.
Ancak sayenizde hep başım dik yürüdüm,
Hiçbir şeyden korkmadım ,yılmadım,
Bazen sendeleyip düştüm de
Ama er geç ulaştım hep hedefime.

Terimi silip mutluluğu yaşadım,
Aşılmaz sanılan dağları sayenizde aştım,
Açılmaz kapıları verdiğiniz bilgi anahtarıyla açtım,
Size borçluyum öğretmenim,minnettarım.

Bugün ne olduysam ve neyi başardıysam
Sizin verdiklerinizle,
Akıl bahçeme ektiklerinizle yaptım,
Alın teriniz,emekleriniz,çabalarınız karşısında,
Borcumu nasıl ödeyeceğim size öğretmenim?

Hiçbir değer yetişmez ödemeye ,biliyorum,
Bu gününüzde sizi sevgiyle,saygıyla minnetle anıyorum,
Satırlar yeterli gelmiyor içimde kaynayan kazanı söndürmeye,
Duygularım okyanusları bile taşırabilir,
Sen bir güne ,sen bir yıla sığmazsın öğretmenim.

Cehaletten çoraklaşan, kuruyan topraklarımı yeşerttin,
Hayalimi,duygularımı desen desen işledin,
Beni ben yapan heykeltraşımsın sen öğretmenim,
Taşlarıma sen şekil verdin,
Ben senin sanat eserinim öğretmenim.

Doğruyu, güzeli, iyiyi, kötüyü, sevgiyi senden öğrendim,
Vatan, millet, bayrak sevgisini ilk senden duydum,
Al bayrağın dalgalandığı her karış toprağın vatan olduğunu,
Sen söyledin,
Gençliğini,yılların elinde bizim için eskittin,
Örseledin sen öğretmenim.

Soğuk sınıflarda bizim için üşüdün,
Tebeşiri tükenen kara tahtaların yerine ,
Sen gönlünü koydun,
Benim yüreğimi sevgiyle işledin,
Kilim gibi dokudun öğretmenim.

Sevgi bahçelerinde gururla dolaştın,
Lastik çizmelerle karlı dağları aştın,
Tek gözlü köy evini okul gibi kullandın,
Köylerden kentlere gönülden köprüler kurdun,
Harikalar,mucizeler yarattın öğretmenim.

Hayallerimizden ölümsüz eserler besteledin,
Bize karanlığın sesini dinlettin,
Geceleri gündüz yaptın öğretmenim.
Sen mum gibi çevreni aydınlatırken eriyip yok olmadın,
Öğrencilerinin kalbine aktın,kalplerinde rengarenk açtın.
Çiçek bahçeleri seni bekliyor öğretmenim,
Katıksız sevgin kokuyor gonca güller,
Sen kokuyorsun öğretmenim.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol